Reklama

Bolia vás kosti a kĺby? Čo robiť, aby boli ako z titánu?

Strečing vám pomôže udržať kĺby pružné.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vŕzgate pri chôdzi alebo vás bolia kĺby? Aby vám ich nemuseli vymeniť za kovové, dajte im dobrú výživu a pohyb.

Kosti, kĺby, chrupavky, šľachy, väzy a svaly sú spolu poprepájané, preto aj ich problémy navzájom súvisia. Bezbolestný pohyb vám umožnia iba vtedy, keď sa budete starať o celý pohybový systém. Nedovoľte, aby sa z občasných problémov stali trvalky, ktoré vás budú trápiť od rána do večera. S prevenciou by ste mali začať už po tridsiatke.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boľavé kĺby? Takto ich rozcvičíte úplne jednoducho a rýchlo

    Čo by ste mali robiť?

    1 Udržiavajte si optimálnu hmotnosť

    Keď priberiete, každé kilo navyše zvyšuje tlak na celú pohybovú sústavu. Keby ste mali 15 kíl nadváhu, záťaž na vaše kĺby by bola štyrikrát väčšia ako pri normálnej hmotnosti.

    2 Zdravo sa stravujte

    Obmedzte tuky a sladkosti. Jedzte viac rýb, hydiny, ovocia, zeleniny, tvarohu a jogurtu. Výživa na kĺby by mala obsahovať dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov a kvalitných rastlinných bielkovín.

    3 Noste vhodnú obuv

    Vysoké podpätky sú síce in, ale dá sa žiť aj bez nich. Odborníci vypočítali, že 7,5-centimetrové podpätky zaťažujú nohy trikrát viac ako 2,5-centimetrové. Tlak pôsobí najmä na kolená a zvyšuje riziko osteoartrózy.

    Anketa

    Cvičíte pravidelne aspoň dvakrát týždenne?

    • Áno38%
    • Nie61%

    Hlasovanie bolo ukončené

    4 Pravidelne cvičte

    Vhodné je najmä plávanie a cvičenie vo vode, pretože nadľahčí telo a uľaví kĺbom. Pomáha aj strečing a aeróbne cvičenia, prechádzky v prírode, chôdza po mäkkom teréne a rekreačné bicyklovanie. Aktívnemu pohybu venujte polhodinu denne.

    5 Nepreťažujte kĺby

    Nenoste ťažké veci, nákupy si rozložte rovnomerne do oboch rúk. Niektoré športy jednostranne zaťažujú kĺby, napríklad zjazdové lyžovanie, horská cyklistika, tenis a squash. Riziko preťaženia hrozí aj pri džogingu na tvrdom teréne a aerobiku, preto majte dobre odpruženú bežeckú obuv.

    6 Nepodceňujte úrazy

    Aj menšie zranenia poriadne doliečte a dodržte lekárom odporúčaný čas pokoja, aby sa väzy, šľachy či kĺb dostatočne zregenerovali.

    7 Choďte na prehliadku

    Raz do roka požiadajte lekára, aby vám skontroloval kĺby. Ak máte nejaké príznaky artritídy, choďte na komplexné vyšetrenie.

    Anketa

    Užívate vitamínové doplnky na kĺby?

    • Áno33%
    • Nie66%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Výživa pre kĺby

    V niektorých potravinách sa nachádzajú látky, ktoré sa špeciálne starajú o zdravie kĺbov a chrupaviek.

    Glukozamín vyživuje chrupavku. Táto látka sa prirodzene vyskytuje v tele a funguje ako opravár. Keď sa nejaká chrupavka poškodí, glukozamín ju začne opravovať. S pribúdajúcim vekom však schopnosť tela vytvárať glukozamín klesá, preto by ste mali jesť viac potravín, ktoré ho obsahujú, napríklad morské plody a mandľový olej.

    MSM je skratka označujúca organickú zlúčeninu síry. Zúčastňuje sa na tvorbe kolagénu – hlavnej bielkoviny kĺbovej chrupavky, ktorá zabezpečuje jej pevnosť a pružnosť. Nedostatok kolagénu vedie k postupnej degenerácii chrupavky, zhoršeniu pohyblivosti kĺbov a ich tuhnutiu. Najviac MSM obsahuje hlúbovitá zelenina – karfiol, brokolica, kapusta, ale v čerstvom stave, bez tepelnej úpravy.

    Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny si telo samo nevytvára, ale nutne ich potrebuje, preto sa im hovorí aj esenciálne. Zlepšujú prietok krvi v cievach a majú protizápalový účinok. Najlepším zdrojom omega-3 sú orechy, olejnaté semená, avokádo a tučné morské ryby – losos, tuniak, sardinky, makrely.

    Vitamíny C a E sú silné antioxidanty. Zabraňujú tomu, aby voľné radikály poškodzovali chrupavky a pomáhajú pri tvorbe kolagénu. Obidva vitamíny obsahujú citrusy, jahody, melóny, kivi, rajčiny, kapusta, brokolica, orechy a ovsené vločky.

    Mangán je stopový prvok, ktorý spolu s glukozamínom pomáha pri obnove chrupaviek. Najviac mangánu obsahujú strukoviny, celozrnné pekárenské výrobky, mlieko, morské plody a zelená listová zelenina.