Reklama

Dajte zbohom ostrohám a popraskaným pätám. My vieme, ako na to!

nohy, pedikúra, ošetrovanie 
foto: Júlia Šimáková
uverejnené: Báječná žena 24/2005
pôvodný súbor:IMG_5241.eps

Zdroj: Júlia Šimáková

Reklama

Popraskané, našliapané a suché päty nie sú len kozmetický problém. Vedeli ste, čo vám môže spôsobiť zanedbaná starostlivosť o nohy? Bolesť päty totiž dokáže poriadne znepríjemniť život.

Bolesť príde, keď ju najmenej čakáte. Niekedy stačí, aby ste jeden deň viac chodili, a na druhý deň vám to päty spočítajú v podobe nepríjemnej bolesti. Dali ste svojej päte len poriadne zabrať, alebo ide o nepríjemné ostrohy? 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prezidentský mandát Zuzany Čaputovej je po piatich rokoch v závere...

    „Keď sa bolesť objaví iba ráno pri vstávaní alebo po dlhšom sedení a potom ju rozchodíte, skoro vždy sa za ňou skrýva šľacha,pre časopis Zdravie povedala podiatrička Deni­sa Mertl. „Ide o plantárnu fasciu. Ťažkosti s ňou sa v prie­behu dňa zlepšujú a päta môže bolieť z viacerých dôvodov. Najčastejšie sa prejaví po preťažení. Nemusí sa za tým skrývať len šport,“ vy­svetľuje odborníčka a vraví, že bolesť sa môže objaviť po prácach, pri ktorých sa preťažujú lýtkové svaly, ale bolesť sa prejaví v chodid­lách. Podľa odbor­níčky môže byť príčinou ťažkostí s boľavou pätou aj skrytý zápal v tele, naprík­lad pri neodhalenom zub­nom kaze alebo po úraze. Niekedy skutočne stačí zle dostúpiť.

    Zdroj: shutterstock

    Viete, čo naviac škodí pätám?

    + Nesprávne zvolená obuv – stačí, ak máte primalé šľapky a s koncom päty došľapujete na ich okraj. Bolesť príde skôr, či neskôr.
    + Zanedbaný strečing – za bolesťami piat môže byť naozaj nedostatok cvičenia...
    + Ploché nohy a spadnutá klenba – spôsobujú, že nohu zaťažujete iným spôsobom, ako keď máte správne tvarovanú klenbu. Že vás začnú bolieť nohy je len otázkou času.
    + Zlá technika pri športovaní – Uvedomili ste si, ako pri športovaní či behu našľapujete?

    Keď sa vám zapáli šľacha

    Bolesť päty môžete očakávať napríklad, keď sa vám zapáli šľacha (tzv. plantárna fascia), ktorá sa nachádza v spod­nej časti chodidla a od pätovej kosti sa upína až na prsty.

    Ohlási sa najmä vtedy, ak ju preťažíte. Postupne sa na nej objavia mikrotrhliny a nastúpi zá­pal. 

    Zdroj: shutterstock

    V ohrození ste, ak ste napríklad tehotná a náhle priberiete.
     
    Zbystrite pozornosť aj keď ste počas leta prívrženkyňou chôdze naboso či v žab­kách. Problémom totiž je, že pri chôdzi nič netl­mí nárazy a šľacha nie je chránená. 

    Zdroj: Shutterstock

    Ako bolesť vyliečite?

    V počiatočnom štádiu môže vyriešiť ťažkosti s boľavou pätou pravidelné cvičenie, najmä strečing veľkých svalov a šliach.

    Ako zistíte, že ste si pätu len preťažili, alebo ide o nepríjemnú a bolestivú ostrohu?

    Sledujte, kedy sa bolesť objavuje. Keď ide o ostrohu, bolesť sa postupne počas dňa a záťaže zhoršuje a upokojí sa, keď oddychujete a nezaťažujete nohy.

    Naopak, šľacha bolí hneď pri prvých krokoch a postup­ne sa ťažkosti strácajú, lebo sa šľacha prekrví. Ide teda o presný opak bolesti ako pri ostrohe.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Lucia Hlaváčková avizuje svadbu. Aké chce mať šaty?

      Viete, čo vlastne je pätová ostroha?

      Je známa aj ako calcaneal spur a vzniká postupným ukladaním vápnika na pätovej kosti, čo vedie k vytvoreniu výbežku alebo špice na kosti. Problémy spojené s pätovou ostrohou bývajú spočiatku mierne, ale môžu sa zhoršovať s časom alebo po záťaži. Medzi bežné symptómy pätovej ostrohy patrí bolesť v päte, často popisovaná ako bodavá alebo pálivá a zhoršenie bolesti po dlhom období odpočinku alebo ráno po prebudení aj po dlhodobom státí. Veľakrát ostroha obmedzuje až znemožňuje chôdzu.

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      Príčiny vzniku ostrohy na päte. Poznáte ich?

      Na vznik ostrohy môžu vplývať mnohé faktory. Môže ísť najmä o:
      -dlhodobý tlak alebo záťaž na pätu
      -časté nosenie nevhodnej obuvi

      Zdroj: Shutterstock

      -preťažovanie nôh pri športe alebo práci
      -nadváha a obezita - zvyšuje záťaž na nohy
      -staroba - môže viesť k prirodzenej strate pružnosti plantárnej fascie
      -štrukturálny problém nohy, teda napríklad ploché nohy alebo vysoký klenutý priehlavok
      -úrazy chodidla alebo päty
      -reumatické ochorenia

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Ktorý ostrov miluje Klára Issová? Z toho, čo tam robí, budete paf!

        Za toto môžu ploché nohy

        Žiaľ, problémy s pätami často spúšťajú aj neriešené ploché nohy. Ploché chodidlá totiž môžu spôsobiť zvýšenú rotáciu pätovej kosti, čiže zvýšenú hybnosť do bokov päty v topán­ke. „Veľakrát to postupne poškodí úpon šľachy na spodnej časti chodidla ale­bo úpon Achillovej šľachy a spôsobí to zápal i bolesť v zadnej časti päty,“ upo­zorňuje odborníčka.

        Zdroj: Shutterstock

        Kedy vyhľadať odborníka

        + Ak máte aj vy skúsenosti s boľavými pätami, neberte ich na ľahkú váhu. S návštevou odborníka neváhajte, ak bolesť päty pretrváva viac ako pár týždňov alebo sa stupňuje zo dňa na deň. 

        + Na vaše nohy by sa mal pozrieť odborník, aj keď bolesť neustúpi ani po zmene topánok či dôkladnom tréningu. Ak totiž bolesť pretrváva dlhší čas, začnete pätu podvedome chrániť a menej na ňu našľapovať, aby ste netlačili na boľavé miesto. Takto si môžete postupne spôsobiť bolesť nielen kolenného, ale aj bedrového kĺbu.
         
        Na nasledujúcej strane sa dozviete aj o iných problémoch piet... 

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Miro Noga má teda nosisko. Prečo s ním robí radosť?

          Popraskané päty

          Počas života trápia popraskané päty až 25 percent populácie a zvyčajne za ne môže nedostatočná starostlivosť o pokožku nôh. Vysušia sa a na spodnej časti päty zhrubne pokožka až tak, že stratí svoju pružnosť a praskne sa.

          Zdroj: Shutterstock

          Praskanie kože je spôsobené jej extrémnym vysušením.

          Popraskané päty žiaľ nie sú len estetický problém. Praskliny bolia a obmedzujú pohyb, ale môžu byť aj vstupnou bránou pre infekcie.

          Čo môže za praskanie piet:

          Suchá pokožka: stráca pružnosť a praská.

          Nadmerné zhrubnutie pokožky: Ide vlastne o nadmerné hromadenie odumretej kože na pätách, ktoré môže pri neriešení viesť až k ich trhaniu a praskaniu. Zbystrite preto pozornosť, ak ste dlhodobo zanedbali starostlivosť o pokožku nôh alebo sú vaše päty denne vystavené nadmernému treniu alebo tlaku.

          Zdroj: Emil Vaško

          Bodové preťaženie päty: Môže vzniknúť, ak napríklad nosíte počas leta sandále. Ak je vám totiž obuv malá a vy pätou často tlačíte na okraj topánky, pokožka môže v tomto mieste stratiť ochrannú vrstvu a je náchylná na popraskanie. Venujte preto pozornosť výberu správnej obuvi. Mala by byť pohodlná, dobre padnúť a poskytovať dostatočnú oporu pre nohy. Vyhnite sa obuvi s vysokými podpätkami, ktoré môžu vyvíjať nadmerný tlak na pätách.

          Zdroj: Shutterstock

          Prílišná hygiena: Paradoxne práve prílišné používanie agresívnych mydiel a časté horúce kúpele môžu vysušiť pokožku natoľko, že zhrubne a popraská sa. Vyhnite sa aj použitiu dezinfekčných prostriedkov alebo agresívnych produktov na nohy.
           
          Zdravotný stav: Niektoré choroby môžu zvýšiť riziko praskania pokožky. Medzi ne patria napríklad hypotyreóza, teda nízka funkcia štítnej žľazy, juvenilná plantárna dermatóza, čo je ochorenie kože u detí, Sjögrenov syndróm, teda chronický nedostatok vlhkosti v tele, atletická noha (plesňová infekcia) a už spomínané pätové ostrohy.  
           
          Dlhé státie: Spôsobuje nadmerný tlak na päty, čo vedie k zhrubnutiu a popraskaniu pokožky. 

          Toto by ste mali vedieť

          Ak sa popraskaná pokožka nelieči, môže bolieť. Trhliny a praskliny môžu byť hlboké (doslovne až do krvi) a môžu sa otvárať pri chôdzi alebo státí, čo vedie k nepríjemným pocitom. Bolesť môže byť horšia pri dlhšom státí alebo po fyzickej aktivite.

          Zdroj: Shutterstock

          Popraskané päty pritom často sprevádza aj podráždenie a svrbenie. V najhorších prípadoch môžu byť praskliny na päte vstupnou bránou pre infekciu. Tá môže vzniknúť, keď si popraskanú kožu neliečite, alebo to robíte nesprávne a ak sú praskliny znečistené. Infekcia môže spôsobiť ďalšie problémy, ako je zápal kože, opuch, červené škvrny a hnisavé výtoky.