Prečo krepovatejú?

Tento problém postihuje každý typ vlasu. Najviditeľnejšie je to pri kučeravých a jemných. Vlhkosť prenikne do hĺbky vlasu, vlas sa otvorí a na povrchu zostane matný. Vtedy siahate často po žehličke alebo fúkacej kulme, ktorá povrch vlasu uhladí. No len čo sa objaví akákoľvek vlhkosť – vonku prší, mrholí, sneží, mrzne – vlasy začnú opäť krepovatieť.

Týka sa to aj vás?

Každý vlas – rovný, jemný aj kučeravý – je obalený kutikulou a šupinkami, ktoré ležia na povrchu a chránia ho pred vlhkosťou a poškodením. Keď sa táto vrstva naruší, šupinky sa nadvihnú a do vlasu prenikne vlhkosť, naruší sa aj jeho rovný hladký vzhľad a skučeravie. Toto sa najčastejšie stáva chemickými procesmi, ako je farbenie, odfarbovanie, horúci styling či nadmerné trenie. Vlasy sú potom poréznejšie a náchylnejšie na vonkajšie vplyvy.

Ochráňte ich
Zdroj: shutterstock

Urobte toto- predíďte škodám

  • Pravidelný horúci styling nahraďte natáčkami.
  • Ak musíte použiť kulmu alebo žehličku, nezabúdajte na termoochranný prípravok.
  • Zmeňte typ farby na vlasy, vzdajte sa trvalej a vynechajte prostriedky, ktoré vysušujú vlasy na koncoch.
  • Ak potrebujete vlasy odfarbovať, aspoň používajte správnu starostlivosť pred farbením a po ňom, napríklad si raz do týždňa urobte masku na posilnenie.
  • Intenzívne masky aplikované cez noc sú tiež dobrým pomocníkom.
  • UV lúče znižujú elasticitu vlasov a zvyšujú pórovitosť. Preto pred slnkom ochráňte vlasy sprejom s UV filtrom. Predĺžite si tak farbu a zároveň neznížite kvalitu vlasov.