Reklama
Ľanové semienka sú výborné pre srdce a cievy, proti zápche a celkovo ako zdroj dôležitých látok pre zdravie.
Ľanové semienka patria k najzdravším a najhodnotnejším olejnatým semenám, ktoré môžeme zjesť. Sú bohaté na vlákninu, prospešné omega-3 mastné kyseliny aj na antioxidanty. Ako konštatuje magazín Zdravie, ponúkajú viaceré pozitívne účinky pre naše zdravie, no treba vedieť, ako ich jesť.
Čo všetko obsahujú?
- Omega-3: Tieto esenciálne mastné kyseliny si naše telo nevie vytvoriť, musíme ich preto získavať z potravy. Odporúčanú dennú potrebu omega-3 naplnia 2 polievkové lyžice ľanových semienok.
- Vláknina: Ľanové semienka sú veľmi bohaté na vlákninu, obsahujú až 30 g na 100 g, čo tiež naplní dennú potrebu.
- Lignany: Ide o fytoestrogény, ktoré napodobňujú prirodzené estrogény a ľanové semienka sú na ne veľmi bohaté. Zvýšený príjem lignanov súvisí s podstatne nižším rizikom rakoviny prsníka po menopauze.
Zdroj: Shutterstock
Ľanové semená obsahujú množstvo prospešných látok.
- Vitamín B9 (folát, kyselina listová): Ľanové semienka obsahujú 93,7 mikrogramov vitamínu B9 na 100 g. Denná potreba tohto vitamínu je 300 mikrogramov pre dospelých a 400 mikrogramov pre tehotné ženy.
- Selén: Dôležitý antioxidant, ktorého je v ľanových semienkach 28 mikrogramov na 100 g. Denná potreba je 60 mikrogramov.
- Vápnik: Ľanové semienka poskytujú 228 mg vápnika na 100 g a denná potreba je 1000 mg.
- Horčík: Stopový prvok, ktorého ľanové semienka obsahujú 372 mg na 100 g a odporúčaný denný príjem je priemerne 360 mg a 420 mg, podľa vašej hmotnosti.
- Mangán: Ďalší antioxidant, ľanové semienka ho obsahujú 2,48 mg na 100 g, odporúčaná denná dávka je medzi 1 a 2,5 mg.
- Železo: Jeho denná potreba je 9 mg pre dospelých, dojčiace matky a ženy po menopauze. Ľanové semienka obsahujú 10,2 mg železa na 100 g.