Nechce vám vrátiť požičané peniaze? Čítajte, čo treba robiť
15. 10. 2024, 17:00

Zdroj: Michael Derrer Fuchs
Ľudia často v dobrej viere požičajú peniaze v rodine alebo známemu. Bohužiaľ, niektorí dlžníci sa k vráteniu pôžičky akosi nemajú. Ako sa chrániť a ako postupovať v nepríjemnej situácii?
Myslite dopredu
Ak ešte len uvažujete o tom, že by ste niekomu pomohli preklenúť ťažšie obdobie a požičali mu nejakú sumu, pozorne čítajte. Hoci máte v daného človeka dôveru, je dobré myslieť pre každý prípad na svoju ochranu. Problémy vám môže ušetriť, ak pôžičku zachytíte na papier. Môžete vyhotoviť zmluvu o pôžičke alebo uznanie dlhu.
Zdroj: Shutterstock
Pri požičiavaní peňazí myslite na svoju ochranu!
Zmluva o pôžičke
Či si ju dáte pripraviť právnikovi, alebo sa rozhodnete spísať ju sami, musí obsahovať tieto údaje:
- jasné označenie slovami „zmluva o pôžičke“,
- údaje o veriteľovi aj dlžníkovi (meno, dátum narodenia, trvalé bydlisko, korešpondenčná adresa),
- presnú výšku požičanej sumy,
- ako bola poskytnutá a ako bude vrátená: v hotovosti, či bankovým prevodom,
- dátum, dokedy bude obnos vrátený, prípadne výšku a dátumy splatnosti sumy po častiach,
- ak chcete požičanú sumu úročiť, musíte uviesť aj výšku úrokov a konečnú vrátenú sumu.
V zmluve musí byť ustanovenie, že obe strany ju uzatvárajú slobodne a bez nátlaku a pred podpísaním si ju prečítali aj jej porozumeli. Zmluva musí byť označená dátumom a dlžník aj veriteľ ju vlastnoručne podpíšu. Nie je nutné mať podpisy úradne overené, je to však ďalší stupeň ochrany v prípade neskorších sporov.
Uznanie dlhu
Ide o písomné uznanie, že dlžník zaplatí svoj dlh. Pokiaľ by ste neskôr kvôli nesplatenému záväzku zo strany dlžníka stáli pred súdom, takáto písomnosť vám zabezpečí, že súd bude pozerať na situáciu z tej strany, že dotyčná osoba naozaj voči vám má podlžnosti. Dôležité! Písomná forma je kľúčová. Ak dlžník aj uzná svoj dlh pred viacerými svedkami, podľa Občianskeho zákonníka táto ústna forma nemá rovnakú účinnosť.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
S dlžníkom môžete dodatočne spísať uznanie dlhu.
V uznaní musí byť zachytené:
- kto si peniaze požičal – jeho meno, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu,
- komu ich dlží – meno, dátum narodenia, adresa,
- aká je výška dlhu,
- okolnosti požičania peňazí,
- dátum, kedy boli peniaze odovzdané dlžníkovi,
- ako a kedy sa bude dlh splácať,
- miesto a dátum podpisu.
Aj pri uznaní môžete svoju ochranu zvýšiť tým, že ho vypracuje odborník a podpisy si necháte úradne overiť. V uznaní môžete stanoviť aj ďalšie podmienky, ktoré sa viažu k vráteniu požičanej sumy. Dôležité! Uznanie dlhu môže byť spísané kedykoľvek po splatnosti uvedenej v zmluve o pôžičke. Pohľadávky sa premlčiavajú po desiatich rokoch od splatnosti – spísaním takéhoto uznania sa táto doba predĺži o ďalších desať rokov.
Pôžička bez zmluvy
Ak ste peniaze požičali bez zmluvy a dotyčný vám ich v ústne dohodnutom termíne nevrátil, písomne ho upozornite na to, že pôžička je po lehote splatnosti a vyzvite ho na uhradenie požičanej sumy. Určite mu lehotu splatnosti a upozornite ho na to, že v prípade nesplatenia sa obrátite na súd. Ak je dlžník ochotný túto situáciu riešiť, môžete spísať vyššie spomínané uznanie dlhu s novou lehotou splatnosti. Ak dlžník na vaše výzvy nijako nereaguje, je dobré poradiť sa s právnikom.
Zdroj: Shutterstock
Aj pôžičku poskytnutú bez zmluvy viete na súde dokázať.
Ísť na políciu?
Mnohým ľuďom ako prvé riešenie napadne ísť na políciu a podať trestné oznámenie. To je možné, ak bol spáchaný trestný čin alebo priestupok. V tomto prípade by ste museli mať podozrenie, že na vás bol spáchaný podvod. A museli by ste dokazovať, že dotyčný už v čase, keď si od vás vypýtal peniaze, bol rozhodnutý, že vám ich nevráti. Advokáti odporúčajú riešiť tieto situácie radšej formou občianskeho súdneho konania.
Súdna žaloba
Na súd môžete podať podať žalobu podľa Civilného sporového poriadku. Súd sa musí zaoberať každým takýmto návrhom. Podanie môžete zrealizovať písomne, ústne do zápisnice alebo elektronicky. Ak však využijete elektronickú formu, treba mať overený elektronický podpis, bez neho aj tak musíte svoj návrh do troch dní doplniť písomne alebo ústne do zápisnice.
V jednoduchých prípadoch, keď máte k dispozícii všetky jasné podklady, môžete návrh spísať aj sami. V žalobe musíte ale jasne vysvetliť, prečo ju podávate a čo požadujete.
Zdroj: Shutterstock
Na dlžníka môžete podať civilnú žalobu.
Čo musí návrh obsahovať:
- názov a dresu súdu, ktorému je určený,
- údaje o žalobcovi (meno, bydlisko, štátna príslušnosť),
- pravdivé opísanie skutočností, na základe ktorých podávate žalobu,
- uvedenie dôkazov – aké listiny a akí svedkovia svedčia vo váš prospech, listinné treba rovno pripojiť.
Upomínacie konanie
Na zefektívnenie a zrýchlenie vymáhania peňažných pohľadávok bolo zriadené takzvané upomínacie konanie. O každom takomto návrhu rozhoduje Okresný súd v Banskej Bystrici.
Po podaní návrhu vám príde platobný rozkaz na uhradenie súdneho poplatku – musíte ho stihnúť uhradiť do 15 dní. V prípade upomínacieho konania je poplatok polovičný než pri žalobe. Ďalšia výhoda je v tom, že keď súd vášmu návrhu vyhovie, musí vydať platobný rozkaz pre dlžníka už do desiatich dní. Pri žalobe takáto lehota neexistuje.
Zdroj: Shutterstock
V upomínacom konaní musí sudca vystaviť platobný rozkaz do 10 dní.
Ako ho podať
V tomto prípade sa návrhy podávajú výlučne elektronicky. Samozrejme, nie obyčajným mailom, ale prostredníctvom na to určeného formulára. Ten je zverejnený na internetových stránkach Ministerstva spravodlivosti v sekcii eZaloby. Všetky listinné doklady musia byť podané rovnako elektronicky spolu s návrhom.
V samotnom formulári je miesto, kde opíšete skutočnosti, z ktorých vyplýva vami uplatňovaný peňažný nárok. Pokiaľ je žiadosť podaná správne, má všetky zákonom stanovené náležitosti a z vášho opisu je zjavné, že máte nárok na zaplatenie požadovanej sumy, súd nemá dôvod vám nevyhovieť.