Perinbaba

Petra Kolevská-Vančíková (55)- Alžbetka 
Perinbaba režiséra Juraja Jakubiska sa tiež zaradila medzi tradíciu vianočných rozprávok. Pôvabnú a krehkú postavu Alžbetky si zahrala Petra Kolevská-Vančíková, ktorá mala v čase nakrúcania čerstvých 18 rokov. A keďže odvtedy ubehlo už viac ako 30 rokov, aj ju poznačil čas. Herečka má hlavu plnú šedín, zopár vrások navyše, no to, o čo ani po rokoch neprišla, je obrovská charizma a prenikavý pohľad.

Alžbetka
Alžbetka

 Pikošky z nakrúcania

  • Pri jednej scéne s koňom sa zviera vzoprelo na zadné tak nešťastne, že herečka Milada Ondrášiková, ktorá stvárnila postavu Dory, vyletela zo sedla, pričom sa jej noha zasekla v strmeni a kôň ju niekoľko metrov splašene vliekol po zamrznutom poli. Najhoršie na tom bolo, že počas nakrúcania bola tehotná.
  • Rozprávku pôvodne v Česko-slovensku zakázali, zatiaľ čo v Nemecku zaznamenala obrovský úspech. Jakubisko však za ňu nedostal žiadne peniaze, ale tzv. bony, ktoré mohol vymeniť v Tuzexe za tovar.
  • Jaskyňa, v ktorej bývala Perinbaba, nebola reálna, ale postavili ju v ateliéroch na Kolibe. Rovnako neexistuje ani studňa, do ktorej spadla Alžbetka.
PETRA KOLEVSKÁ-VANČÍKOVÁ
PETRA KOLEVSKÁ-VANČÍKOVÁ