Reklama

Už 40 rokov sa stará O POSTIHNUTÝCH! V zariadení platí prísna morálka

Čo robí hlavná sestra?

Zdroj: archív ZSS Kovarce a Márie Ďuríkovej

Reklama

Prácu si však Mária Ďuríková, ktorá sa 40 rokov stará o postihnutých, domov nenosí...

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Princ Harry je patrónom Invictus Games, nadácie, ktorá podporuje vojakov s telesným postihnutím
    Zdroj: Daily Mail

    V roku 1982 ukončila stredoškolské štúdium na detskú sestru, za socializmu bol však pomocného zdravotníckeho personálu prebytok a tak sa zamestnala v ústave sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutých mužov. Do Kovariec nastúpila v rámci trojzmennej prevádzky ako „sestra pri lôžku“.

    Zdroj: archív ZSS Kovarce a Márie Ďuríkovej

    Pomáha tým, ktorí si nepomôžu

    Rokmi si doplnila vzdelanie vrátane vysokoškolského štúdia ošetrovateľstva a prepracovala sa na vedúcu sestru, dôležitú pozíciu inštitúcie, v ktorej sa celoročne starajú o 170 dospelých mužov s mentálnym ochorením či postihnutím. Najčastejšie ide o schizofréniu, ktorú má väčšina klientov, rôzne druhy demencie, poruchy zmyslových orgánov, mentálnu retardáciu či závislosti od alkoholu a drog. Ústav sídli v rozľahlom kaštieli na úpätí tajomného pohoria Tribeč, má park aj záhradu.

    Život s mentálnou poruchou

    V zariadení pracuje 100 zamestnancov, ktorí sa starajú najmä o samostatnosť, sebestačnosť obyvateľov, ich hygienu a zdravotný stav, pohybový, medziľudský, pracovný aj talentový rozvoj. Snažia sa ich maximálne podporovať v aktivitách a organizujú im voľný čas.

    Zdroj: archív ZSS Kovarce a Márie Ďuríkovej

    Všetci jedinci so zdravotným postihnutím sú súčasťou našej spoločnosti a vyžadujú okrem porozumenia aj rešpekt

    „Ľudia trpiaci vážnou duševnou poruchou si niekedy neuvedomujú svoj stav, necítia sa byť chorí, nemajú potrebu liečiť sa a nespolupracujú. Duševná porucha mení osobnosť človeka. Chorý sa postupne nedokáže prispôsobiť bežným nárokom okolia, izoluje sa a uzatvára, zlyháva v práci, stáva sa veľkou záťažou pre blízkych a v konečnom dôsledku sa zhoršuje jeho život,“ vysvetľuje hlavná sestra s nespočetnými skúsenosťami. A nielen tými svetlými...

    Najhorší bol kovid

    Máriin najhorší zážitok z praxe nebol, keď jej bez príčiny fyzicky ublížil klient zariadenia, ale až ten z vlaňajšej jesene, keď skoro všetci klienti dostali koronavírus. Zamestnanci tam museli byť počas 10-dňových turnusov s nimi v karanténe, nemohli odísť domov a nakazili sa tiež. S čím si ešte skúsené lekárky, sestry a opatrovatelia sami neporadia? Sociálne zariadenie aj pre nízke platy dopláca na nedostatok sestier, zložité je aj presadzovať svoju prácu v spoločnosti. Psychiatrické ochorenia akéhokoľvek druhu sú naďalej tabu, nazerá sa na ne cez prsty, aj keď v súčasnej krízovej situácii sa to vďaka médiám mierne zlepšuje.

    Zdroj: archív ZSS Kovarce a Márie Ďuríkovej

    Pomáha tým, ktorí si nepomôžu

    Práca je práca a doma je doma

    Mária má dve dospelé deti a s partnerom žije v paneláku v Topoľčanoch. Vo voľnom čase radi čítajú a cestujú. Svoje povolanie nadovšetko miluje a nikdy by nemenila. „Pracovný život mám dokonale zosúladený so súkromným. Za tie roky som sa to naučila, inak by som svoju prácu nezvládala a domov si ju nenosím. Riadim sa zásadou, že kto zamestnanie nezvláda v rámci pracovného času, nemá v ňom čo robiť. Samozrejme, pokiaľ to nie je práca nad ľudské sily...“

    Čo robí hlavná sestra?

    1. Pracuje na jednu zmenu od 6 do 14 hodín.
    2. Má na starosti ostatné sestry, sanitárov, opatrovateľov aj upratovačky.
    3. Zostavuje a kontroluje služby.
    4. Spolupracuje so sociálnou pracovníčkou.
    5. Robí rozpis stravy a dozerá na hygienu stravovania.
    6. Kontroluje epidemiologické opatrenia.
    7. Zabezpečuje zdravotnú starostlivosť obyvateľov.
    8. Organizuje rôzne voľnočasové a tvorivé podujatia aj odborné školenia.

    Aké druhy liečby sa vyžívajú:

    1. Ergoterapia – pracovná terapia, ktorá dodáva pacientovi sebavedomie, zručnosť a zmysluplnosť.
    2. Psychoterapia – odstraňuje príznaky psychickej poruchy a pomáha meniť pohľad na seba aj svet.
    3. Socioterapia – lieči situáciami, má viesť k zníženiu napätia.
    4. Terapeutická komunita – združuje pacientov do komunity a učí ich spolu vychádzať. Zvyšuje to ich vlastnú účasť na liečbe.
    5. Terapia prostredím – liečba vonkajšími faktormi.
    6. Farmakoterapia – liečba účinnými liečivami.
    7. Arteterapia - liečba umením a rozvoj tvorivých schopností.

    Zdroj: archív ZSS Kovarce a Márie Ďuríkovej

    Všetci jedinci so zdravotným postihnutím sú súčasťou našej spoločnosti a vyžadujú okrem porozumenia aj rešpekt.

    Prístup k postihnutým sa zmenil

    Po roku 1970 sa západoeurópsky systém sociálnych služieb zreformoval na systematickejší, ale aj ľudskejší a humánnejší. Priniesol snahu vyhladiť rozdiely medzi tými, ktorí sa liečia vo väčších mestách a ktorí v regiónoch. Zameriava sa na podporu komunity, ale aj individuálny prístup k ľuďom. Dbá sa aj na ich súkromie, aby si priniesli vlastné veci a zariadenie, aby ich bolo čo najmenej v izbách. „Ľudia so zdravotným postihnutím vyžadujú okrem porozumenia aj úctu a uznanie. Aj oni majú práva a môžu dosiahnuť plnohodnotný život v súlade so svojimi špecifickými a neustále sa meniacimi potrebami,“ hovorí hlavná sestra Mária.

    Kaštieľ pradeda Audrey Hepburn

    História kaštieľa v Kovarciach, ktorý je dnes domovom mužov s mentálnymi poruchami, siaha až do 14. storočia. Slúžil ako hospodárska stavba a pripisuje sa aj rádu templárov. Dnes tvorí štvorkrídlovú budovu s nádvorím v strede, ktorej najstaršími súčasťami sú kozub s doskou z čierneho mramoru, mozaikovitá dlažba, kamenná obruba nefunkčnej studne či povala vyložená hlinenými dlaždicami.

    Zdroj: archív ZSS Kovarce a Márie Ďuríkovej

    KAŠTIEĽ PRADEDA Audrey Hebpurn

    Jedným z majiteľov bol aj Anton Wels – pradedo oscarovej herečky Audrey Hepburn, ktorý tu v roku 1876 zomrel a pochovali ho v krypte pod kostolom. Bol zámožným občanom obce a postavil v nej cukrovar. V roku 1873 fabrika vyhorela a rodina sa z Kovariec presťahovala do Viedne. Dedičia stavbu odpredali Československému štátu, ktorý v nej zriadil Domov vojnových invalidov. V roku 1953 ho zmenili na Ústav pre duševne chorých a dnes sa volá CLEMENTIA - Zariadenie sociálnych služieb a slúži len mužom.

    INFO

     V zariadení platí pre zamestnancov prísna morálka. Majú napríklad zakázané prijímať dary od pacientov aj ich rodín.Úplná mlčanlivosť. Čo sa ošetrovatelia v službe dozvedia o klientoch, nemôžu posunúť ďalej.