Oľga Barbušová (49) si aj bez nohy vybudovala úspešnú športovú kariéru. Porodila tri deti, pričom to posledné prišlo na svet po tom, čo darovala obličku na záchranu svojej sestry.
Zdroj: JÁN DZÚR
Zdroj: archív O.B.
Zdroj: Archív O.B.
Galéria k článku

Zdroj: Žena
Pod kolesami nákladného auta
Oľga Barbušová prišla o nohu už ako dieťa. Bola mimoriadne aktívna, stále pobehovala niekde vonku, domov chodila s rozbitými kolenami, občas aj hlavou. V jeden deň ako prváčka prišla zo školy, mama jej dala obed a potom odišla do práce. Keď však otec, ktorý mal na Oľgu dávať pozor, nechodil, vybralo sa dievčatko za mamou.
Zdroj: JÁN DZÚR
Život mala plný neuveriteľných zlomov.
Na tejto osudnej ceste ju zrazilo nákladné auto s prívesom plným dreva. Na všetko si vraj podrobne pamätá, ale moment, ako spadla pod auto, jej z pamäti vymizol. „Pamätám si, ako som bola na ceste, išlo nákladné auto, ktoré obiehali dve osobné autá a potom už len moment, ako som ležala pod kolesom nákladného auta, ktoré ma šmykom ťahalo so sebou,“ povedala Báječnej Žene. Dodnes je pre ňu záhadou, že prišla o ľavú nohu, keď auto prichádzalo sprava.
Stretnutie so šoférom
Nasledoval dlhý pobyt v nemocnici, ktorý bol pre šesťročné dievčatko dosť náročný. Chýbala jej mama a musela znášať ihly aj infúzie. Dnes však už na tieto časy spomína Oľga s úsmevom – lekári a sestričky si totiž kupovali jej priazeň cukríkmi, aby im dovolila napríklad napichnúť jej infúziu.
Zdroj: JÁN DZÚR
Už ako malá ukázala veľké srdce - na šoféra sa nehnevala.
Po nehode ju prišla navštíviť domov manželka a mama šoféra, ktorý ju zrazil. „Rozprávali, ako ho to strašne mrzí a že keď prišiel v deň nehody domov tak veľmi plakal,“ prezradila nám Oľga. Ona osobne tohto muža stretla len na súde. A tam sa jej spýtal, či sa na neho hnevá. „Odpovedala som mu, že nie a mám pocit, že zase plakal,“ opísala toto stretnutie.
Skryli jej barly
Keď Oľga prišla o nohu, prvou pomocou boli barly. A temperamentne dievča sa nezaprelo – dokázala s nimi hrať aj futbal! Neskôr jej však prišla poštou prvá protéza. S pomocou mamy si ju nasadila a o pár minút už chodila sama okolo stola. „Ale išlo to pomaly a tlačila ma,“ priznala.
Zdroj: SKST.SK
Vždy bola plná energie.
Protézu preto odmietala nosiť a stále používala viac barly. Až jej ich jedného dňa doma skryli a nemala inú možnosť, ako zžiť sa s protézou. Hoci to občas bolelo, naďalej hrávala s chlapcami futbal a protetik sa len čudoval, ako rýchlo dokáže svoju náhradnú končatinu zničiť.
Nie som iná
Hoci má Oľga hendikep, nikdy nepocítila, že by s ňou okolie zaobchádzalo nejako inak. Ani tá najbližšia rodina sa nestala prehnane ochranárskou a nebrzdila ju v rozlete. „Nikdy som nepociťovala, že by ma moji rodičia ľutovali. Robila som všetko, čo aj ostatní moji súrodenci,“ skonštatovala.
Zdroj: kz
Oľga so svojou sestrou Alenou.
Vďaka tomu sa ani nikdy nezamýšľala nad tým, čo by bolo, keby sa jej tá nehoda nikdy nestala. „Možno v tínedžerskom veku som mala troška komplexy, ale nebolo to nijako dramatické,“ tvrdí. Navyše sa ako 14-ročná dostala na strednú školu pre telesne postihnutých a tam bolo veľa detí s ešte ťažším postihom, takže ten svoj už ani neriešila.
Športové úspechy
Nikdy sa necítila ani nijako obmedzovaná, Vždy si našla spôsob, ako niečo urobiť. A svoju energiu, ktorá nijako nezmizla, nasmerovala na šport. Na strednej škole sa najviac venovala volejbalu a stolnému tenisu. Nakoniec sa po maturite rozhodla práve pre stolný tenis.
Zdroj: SKST.SK
Upísala sa stolnému tenisu. Teraz pracuje ako ekonómka.
A dotiahla až na vicemajsterku sveta, z majstrovských turnajov má množstvo medailí a Slovensko reprezentovala na paralympiáde v Aténach a v Pekingu. Napriek tomu pri hodnotení športovej kariéry nepozerá len na seba a svoje úspechy. „Zo športovej kariéry si najviac vážim to, že som mohla spoznať množstvo úžasných ľudí,“ povedala nám.
Manžel z Argentíny
Vďaka športu spoznala aj Paula Guassarda, ktorý bol reprezentačným trénerom Argentíny. „Keď sme sa spoznali s Paulom, bol mi veľmi sympatický, ale láska prišla postupne časom,“ priznala Oľga, keď sme zisťovali, či sa zaľúbili na prvý pohľad.
Zdroj: ARCHIV O.B.
Slovensko-argentínsky pár.
Ich randenie bolo pomerne zložité. Každý žil vo svojej krajine a odkázaní boli na výdobytky modernej doby ako skype alebo messenger. „Keď sme boli doma mali sme zapnuté kamery, aj keď sme sa nerozprávali a robili sme si svoje veci,“ prezradila, ako svoj vzťah udržiavali.
Porodila reprezentantky
Nakoniec sa rozhodli, že budú spolu žiť na Slovensku. Toto rozhodnutie urobil práve Paulo a dôvodom bola vysoká kriminalita v jeho krajine. Dvojica sa zosobášila v novembri 2008 na mestskom úrade a svadbu si zopakovali o desať rokov neskôr v kostole.
Zdroj: ARCHIV O.B.
Liliana Guassardo sa vybrala v stopách svojich rodičov.
Manželia majú dve dcéry a jedného syna – Lilianku, Barborku a Martinka. „Máme tri deti, z toho dve sú reprezentantky Slovenskej republiky v stolnom tenise,“ pochválila sa hrdá mamina. Keď sa staršia dcéra rozhodla pre stolný tenis, rodičia ju varovali, že v tom prípade sa mu musí venovať naplno. Súhlasila a čoskoro sa k nej pridala aj sestrička.
Tehotenstvo v 45 rokoch
Najmenší Maťko má štyri roky. „Mala som 45 rokov a za sebou dva cisárske rezy. Keď som zistila, že som tehotná, aj som si poplakala,“ priznala úprimne s tým, že v prvom momente rozmýšľala, koľko rokov bude mať na synovej stužkovej. Dievčatá sa na bračeka veľmi tešili a celá rodina je dnes šťastná, že ho majú. „Najväčšiu radosť mám vtedy, keď sme ako rodina pokope a keď sa spoločne modlíme,“ vyznala sa nám Oľga.
Zdroj: ARCHIV O.B.
Po dvoch dcérach im do rodiny pribudol syn.
Darovala obličku
Syn sa jej narodil päť rokov po tom, čo sa rozhodla kvôli svojej sestre pre transplantáciu obličky. Rozmýšľala o tom dlho, ale chcela mať najprv dieťa, až potom podstúpiť zákrok. Keďže pre sestru Alenu nebola vhodným darcom, darovala obličku žene, ktorej manžel zas poskytol orgán jej sestre.