Radí pediatrička MUDr. Elena Prokopová

Jesenné prírodné zmeny ako chlad a pribúdajúce zrážky vytvárajú prostredie, ktoré je prospešné na množenie nežiaducich patogénov. Sezónne choroby ako chrípka sa rýchlo šíria v kolektívoch dospelých aj detí a slabá imunitná odpoveď môže byť predzvesťou silnej chrípkovej epidémie.

PEDIATRIČKA MUDr. Elena PROKOPOVÁ
Zdroj: archív
PEDIATRIČKA MUDr. Elena PROKOPOVÁ

Nepodceňujte situáciu

Prečo je chrípka až také nepríjemné a závažné sezónne ochorenie, že sa ňou treba zaoberať? Ako každý vírus aj vírus chrípky sa často mení – mutuje –  a každý rok prechádza zásadnou zmenou svojej stavby. „Ak je mutácia nová, teda takýto vírus sa v predchádzajúcich sezónach nevyskytoval, spôsobuje závažnejšie príznaky a chrípková sezóna je ťažšia,“ hovorí MUDr.  Elena Prokopová, hlavná odborníčka na primárnu pediatriu. Patogény sa najviac šíria kvapôčkovou infekciou  v kolektívoch, v ktorých trávia najviac času práve deti.

Zásadné rozdiely

Často sa chrípka zamieňa s bežným prechladnutím, ale ľahko ich rozoznáte podľa prvých prejavov. Prechladnutie prichádza pomaly a medzi jeho najčastejšie príznaky patrí nádcha, upchatý nos a ľahká bolesť hrdla. Naproti tomu chrípka sa prejavuje náhle, najčastejšie bolesťou svalov a kĺbov, často sprevádzanou horúčkami. U detí je jasný signál pocit únavy, ku ktorému sa neskôr môžu pridať symptómy ako horúčka, bolesti kĺbov, svalov, zimnica, upchatý nos a kašeľ, nezriedka aj nevoľnosť.