Balzam na pery

SUROVINY
5 dielov mandľového oleja, 3 diely bambuckého, kokosového alebo kakaového masla, 2 diely včelieho vosku, 100 % éterický olej (na zimu sú skvelé citrusy), téglik na balzam
POSTUP: V miske vo vodnom kúpeli zohrejte všetky ingrediencie okrem éterického oleja. Nezahrievajte všetko dlhšie, než je nevyhnutné, aby sa nestratili cenné látky. Po rozohriatí hmotu odstavte z platne a pridajte zopár kvapiek éterického oleja (potom už zmes nezahrievajte, vôňa by mohla vyprchať). Zamiešajte a rýchlo nalejte do čistých suchých obalov, ktorými môžu byť napríklad rôzne tégliky alebo prázdne obaly z minutých balzamov.

vlastnoručne vyrobený balzam na pery z bambuckého masla, vitamínu E, čokolády a kokosového oleja
Zdroj: archív L. P.

Prírodná vonná sviečka

SUROVINY
200 g sójového vosku 100 %, 5 ml esenciálneho oleja, bavlnené knôty, pliešky na knôty, 2 sklené obaly s obsahom 120 ml (ideálne z tmavohnedého skla) POSTUP: Knôt si nastrihajte aspoň o 2 centimetre dlhší, ako je okraj pohára, prevlečte ho plieškom a vršok zacvaknite klieštikmi. Po zatuhnutí vosku koniec skrátite. Skôr ako vosk nalejete do pohára, upevnite na dno knôt s plieškom. Ten ľahko namočte do vosku a pritlačte napríklad pomocou špajdle na dno pohára, o chvíľku zatuhne a bude spoľahlivo držať. Vosk rozpustite vo vodnom kúpeli, ide to rýchlo, roztopí sa za pár minút, potom ho hneď odstavte. Éterický olej nalejte do rozpusteného vosku 1 až 2 minúty po odstavení, zaistíte si tak maximálny vonný efekt. Kým vosk tuhne, pripravte si samolepiace etikety, popisovače, lyko či stuhy na ozdobu pohára.

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock