Čierny kašeľ
Ide o vysokonákazlivé infekčné ochorenie, ktoré sa šíri vykašľanými kvapôčkami. Baktérie Bordetella pertussis ohrozujú neočkované deti a mladistvých, u dojčiat môžu spôsobiť smrť. Ochorenie je typické neutíchajúcimi záchvatmi kašľa. Tie prichádzajú náhle, často v noci, pri čiernom kašli sa ťažko dýcha.

Šarlach
Reč je o streptokokovej angíne so zmenami na slizniciach. Prenáša sa kvapôčkovou cestou, ale aj infikovanými predmetmi. Prejavuje sa náhlou horúčkou, vracaním, zápalom mandlí, zväčšenými lymfatickými uzlinami na krku a vyrážkami. Ochorenie už, našťastie, nie je až takou hrozbou, aj keď ešte koncom prvej polovice 20. storočia bolo poriadnym strašiakom. Dnes ochorie na 100-tisíc obyvateľov asi 10 ľudí, najčastejšie detí do 10 rokov. Proti šarlachu sa na Slovensku neočkuje.

d
Zdroj: Shutterstock

Záškrt
Toto akútne infekčné ochorenie spôsobuje toxín Corynebacterium diphtheriae. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Najviac sa mu darí v hrdle, na mandliach, v nose, na koži a podobne. Najtypickejší je záškrt hrdla, ochorenie sa v priebehu niekoľkých hodín môže skončiť udusením. Prejavuje sa bolesťou v hrdle, sťaženým dýchaním, opuchnutým krkom, nádchou, bolesťou pri prehĺtaní, slabosťou, horúčkou, zrýchleným pulzom a podobne.