Neuveríte, čo dokáže. Ak sa budete pravidelne sprchovať studenou vodou, stane sa toto...
30. 10. 2024, 10:00

Zdroj: shutterstock
Uvažovali ste niekedy nad tým, čo dokáže s vašim telom urobiť pravidelná studená sprcha? Alebo neprežite sychravú jeseň a a mrazivú zimu bez vane s horúcou teplou vodou?
Aby ste sa totiž dali na otužovanie a niečo urobili pre svoje zdravie, nemusíte hneď skočiť do ľadového jazera. Stačí, ak vyskúšate obyčajnú studenú sprchu. Faktom totiž je, že niekedy posilnia zdravie skutočné maličkosti. Ako píše portál zdravie.pluska.sk, stačí si napríklad ubrať z teploty sprchy.
Zdroj: Shutterstock
Myslíte si, že to nedokážete? Zmenu nerobte nárazovo, pokiaľ sa pri tom cítite nepríjemne. Pokojne začnite sprchovaním s vlažnou vodou a jej teplotu znižujte postupne, deň po dni. Ak to už dokážte, nechajte si studenú vodu tiecť najskôr po nohách, až potom postupujte vyššie. Počítajte s tým, že na vodu je obzvlášť citlivá oblasť chrbta a krku. Zo začiatku sa studenou vodou sprchujte maximálne 10 sekúnd.
Sprchovanie studenou vodou má totiž pre telom mnohé benefity. Viete o nich?
Zdroj: Shutterstock
Je dobrá pre pokožku
Čas, kedy sa sprchujete so studenou vodou, predlžujte postupne. Studená sprcha by však nemala nikdy trvať dlhšie ako tri minúty. Teplota vody by sa mala pohybovať medzi 10 až 16 stupňami Celzia. Počas sprchovania pravidelne dýchajte. Studená voda je navyše vhodnejšia pre pokožku, lebo ju nevysušuje tak ako horúca. Príliš teplá sprcha môže pri kožných ťažkostiach spôsobiť zápal, začervenanie i svrbenie. Studená voda má, naopak, protizápalový účinok a môže zmierniť svrbenie i opuch.
Zdroj: Shutterstock
Posilníte svoju imunitu
Holandská štúdia zistila, že studená sprcha môže mať pozitívny vplyv na imunitný systém. Vedci sledovali 3-tisíc účastníkov. Tí boli rozdelení do skupín. Jedna skupina sa sprchovala každý deň 30 až 90 sekúnd studenou vodou, druhá teplou. Výsledok ukázal, že v skupine, ktorá sa sprchovala studenou vodou, bolo hlásených približne o tretinu menej ochorení. Prečo to tak je? Vďaka stimulácii chladom sa mobilizujú biele krvinky, ktoré bojujú proti baktériám a vírusom.

Pomáha pri chudnutí
Ak sa budete pravidelne sprchovať studenou vodou, vraj schudnete. Chlad totiž pomáha spaľovať kalórie. Priemerná telesná teplota sa totiž pohybuje okolo 37 stupňov Celzia a telo robí všetko preto, aby si túto teplotu udržalo. Dokonca už 30 sekúnd pod studenou sprchou môže teda zvýšiť dennú spotrebu kalórií v priemere o tri percentá. Domáce otužovanie tak stimuluje energetický a tukový metabolizmus. Studená sprcha má tiež osviežujúci a revitalizačný účinok na myseľ. Môže pôsobiť ako reštart. Okamžite vám dodá energiu. Navyše si posilníte aj pevnú vôľu. Opustíte svoju komfortnú zónu a urobíte niečo pre seba.
Zdroj: Shutterstock
Budete šťastnejšia
Otužovanie sa vo vlastnej kúpeľni z vás vraj „vyrobí“ šťastnejšieho človeka. Tvrdí to aspoň štúdia uverejnená v časopise North American Journal of Medical Sciences. Tá ukázala, že pobyt v studenej sprche môže pomáhať pri počiatočných prejavoch depresie.
Ako to funguje? Vystavenie sa chladu stimuluje okrem iného oblasti v mozgu, ktoré sú zodpovedné za pocity šťastia. Počas studenej sprchy sa vo zvýšenej miere uvoľňujú beta-endorfíny a noradrenalín. Práve druhý menovaný reguluje pozornosť, koncentráciu a motiváciu, ktoré pri depresii často chýbajú.

Pomáha s regeneráciou
Alebo presnejšie, uvoľní vás po náročnom tréningu. Doprajte svojmu telu studenú sprchu, ak ste to v posilňovni či pri cvičení prehnali. Vedci totiž tvrdia, že ak sa osprchujete studenou vodou, môžete predísť svalovej horúčke. Podľa istej fínskej štúdie však môže studená sprcha pomáhať aj pri už existujúcich bolestiach svalov.
Okrem toho chladná voda poteší i vaše cievy. Vďaka nej sa stiahnu, pri následnom zohriatí sa opäť uvoľnia. Cievy tak trénujete podobne ako svaly pri športovaní. Tým sa zlepšuje i transport kyslíka a živín v tele.
Zdroj: Shutterstock
Studená sprcha posilní nielen imunitu.
Buďte opatrná
„Komfort“ studenej sprchy je vhodný takmer pre každého, ale pri sprchovaní existujú predsa len výnimky a mali by ste vedieť, či to nie ste práve vy! Opatrnejšie k sprchovaniu studenou vodou pristupujte, ak máte diagnostikované napríklad srdcové zlyhávanie, ischemickú chorobu srdca alebo ochorenie srdcových chlopní vysokého stupňa. V týchto prípadoch sa o vhodnosti otužovania radšej poraďte s lekárom.