Nevyberajú si ročné obdobie, prekvapia bez varovania a dokážu poriadne znepríjemniť život. Vaginálna mykóza a bakteriálna vaginóza sú dva najčastejšie ženské problémy. Obe ochorenia sa môžu prejaviť vtedy, keď je narušená vaginálna flóra. Odlíšiť ich vám spoľahlivo pomôže rozdiel v príznakoch.

Svrbí, ale nesmrdí

Kvasinkovú infekciu pošvy spôsobujú kvasinky, najmä Candida albicans. Ak pociťujete neznesiteľné svrbenie, začervenanie a opuch vonkajších pohlavných orgánov, pálenie či bolesť pri močení a sexe, s veľkou pravdepodobnosťou je to kvasinková infekcia, čiže vaginálna mykóza. Sprievodným javom je aj hustý, bieložltý hrudkovitý výtok, ktorý nezapácha. Častou príčinou býva zaparenie, užívanie antikoncepcie, liečba antibiotikami, oslabená imunita, nedostatočná kontrola krvného cukru pri diabete a pohlavný styk.

Vo vagíne sa nachádzajú až 2 miliardy baktérií na štvorcový centimeter.
Zdroj: Shutterstock
Vo vagíne sa nachádzajú až 2 miliardy baktérií na štvorcový centimeter.

Smrdí, ale nebolí

Bakteriálnu vaginózu vyvoláva premnoženie „zlých“ baktérií, ako je Gardnerella vaginalis. Stáva sa to, keď je narušená hodnota pH v pošve, teda prostredie nie je ideálne kyslé. Škodlivé baktérie vytláčajú baktérie mliečneho kvasenia a umožňujú šírenie ostatných patogénov. Pri bakteriálnej vaginóze býva výtok riedky, vodnatý, sivobiely a s rybím zápachom. Prejavuje sa aj svrbením a ťažkosti sa môžu zhoršiť po sexe alebo po menštruácii, ale bakteriálna vaginóza zvyčajne nespôsobuje žiadne bolesti alebo podráždenie.