Na to, čo všetko IPL epilátory vedia a, ako ich správne používať, odpovedá MUDr. Jana Housková, skúsená lekárka v odbore všeobecnej, preventívnej a estetickej dermatológie.

Pani doktorka, mohli by ste na úvod stručne popísať, ako vlastne IPL epilácia funguje?
IPL alebo intenzívne pulzné svetlo je technológia využívajúca premenu svetelnej energie na tepelnú. Svetelné lúče, ktoré epilátor vydáva, zasahujú melanín vo folikuloch chĺpkov pod povrchom kože. Tým prerušuje cyklus dorastania chĺpku. Chĺpok sa zahreje a vypadne.

Dermatologička MUDr. Jana Housková
Zdroj: Braun
Dermatologička MUDr. Jana Housková

A v čom vlastne spočívajú benefity metódy IPL? Je vôbec domáca epilácia IPL epilátorom bezpečná?
Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL technológie je šetrné a bezbolestné. Pre dokonalý a dlhodobý efekt je však nutné opakované ošetrenie v pravidelných intervaloch. Čo sa týka bezpečnosti, tak pri dodržaní všetkých odporúčaných postupov je táto metóda bezpečná.

Epilácia je jednoduchá a bezbolestná.
Zdroj: Braun
Epilácia je jednoduchá a bezbolestná.

Ako dlho epilácia pomocou IPL vydrží? A ako často by sme mali IPL epilátor používať, aby sme docielili tie najlepšie účinky?
Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL technológie je nutné opakovať v pravidelných intervaloch s postupne sa redukujúcou frekvenciou. A to preto, lebo IPL zachytí iba tie chĺpky, ktoré sú v rastovej fáze (tzv. anagénna). Pri opakovanom a pravidelnom počiatočnom ošetrení a následne pri udržiavacích ošetreniach zostane pokožka dlhodobo hladká. Čo sa týka frekvencie aplikácie, IPL epilátor sa odporúča používať ideálne 1x týždenne v priebehu minimálne 1 mesiaca, kedy už po 4 týždňoch zaznamenáte prvé výsledky a je možné eventuálne redukovať aplikáciu na 1x za 14 dní a postupom času aj 1x za mesiac. Intervaly medzi ošetreniami sú však veľmi individuálne.