Reklama

Voňajú aj pomáhajú: Spoznajte zdravotné benefity vianočných korenín

Obľúbené vianočné korenie

Zdroj: Canva

Reklama

S blížiacimi sa Vianocami sa spájajú vône vanilky, škorice, klinčeka a ďalších korenín, ktoré dodávajú tradičnú chuť a rozvoňajú nám domovy. Zároveň majú však aj blahodarné vplyvy na naše zdravie.

Škorica

V zime vás zahreje a podporí váš metabolizmus. Môže pomôcť pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov – zvyšuje totiž pocit sýtosti, ale znižuje chuť na sladké. Navyše zmierňuje tráviace ťažkosti ako nadúvanie či plynatosť. Má silné antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, môžete ňou bojovať proti infekciám spôsobeným baktériami, vírusmi a hubami. Pomáha znižovať zápalové procesy v tele.

Zdroj: Shutterstock

Škorica vás zahreje, ale pomôže aj v boji s vírusmi.

Isté výskumy naznačujú, že škorica môže podporovať mozgové funkcie a jej antioxidačné vlastnosti chránia mozgové bunky pred oxidačným stresom a zápalom. Pravidelná konzumácia vám pomôže znížiť aj hladinu cholesterolu. Podľa istých štúdií môže byť dobrým pomocníkom aj pri úprave hodnôt vysokého krvného tlaku.

Vanilka

V rámci vône pôsobí povzbudzujúco na zmysly, zvyšuje libido, uvoľňuje, pozdvihuje náladu a dokáže zredukovať stres, napätie a podráždenosť. Jednoducho stimuluje mozog k produkcii hormónu šťastia. Antioxidanty z vanilky chránia bunky a napomáhajú regenerácii organizmu. Antibakteriálne účinky podporujú imunitný systém. Proti bolesti zubov vám pomôže extrakt z vanilky, pri bolestiach hlavy sa odporúča vdychovanie esenciálneho oleja.

Zdroj: Shutterstock

Vanilka sa používa aj ako afrodiziakum na zvýšenie sexuálnej túžby.

Vanilka potláča chute na sladké a zrýchľuje metabolizmus. Pri chudnutí je dôležitou zložkou aj kvalitný spánok a ten táto obľúbená korenina tiež zlepšuje. Pôsobí priaznivo aj na žalúdok a trávenie, podporuje vyprázdňovanie žlčníka a produkciu žlče. Účinky má aj na cholesterol v tele – nižší cholesterol môže zabrániť ateroskleróze a krvným zrazeninám, čo je dôležité v prevencii infarktu a mŕtvice. Protizápalové účinky ocenia pacienti s dnou či artritídou.

Zázvor

Tiež v zime zahreje, jeho pikantno-korenistá vôňa odstraňuje vyčerpanosť a apatiu, aktivizuje zmyslové funkcie a povzbudzuje náladu. Dokáže tiež naštartovať metabolizmus. Jedna zo štúdii ukázala, že zázvor obmedzuje chuť na jedlo a zvyšuje pocit sýtosti. Zároveň môže stimulovať tvorbu tráviacich enzýmov a žlčových kyselín, čo zlepšuje trávenie. Podporuje tok žlče, čím napomáha funkcii pečene. Pomôže vám zvládnuť aj plynatosť.

Zdroj: shutterstock

Zázvor pôsobí proti bolesti a zápalu.

Zázvor sa používa aj ako prírodný liek na reflux, jeho účinky môžu zmierňovať zápal a podráždenie v tráviacom trakte. Je nápomocný aj pri črevných a žalúdočných infekciách či nevoľnosti. Pozitívne pôsobí aj na obranyschopnosť organizmu. Jeho protizápalové a analgetické účinky z neho robia aj účinný prostriedok na bolesť hlavy. Aj zázvor pomáha regulovať hladinu cukru v krvi či hodnoty cholesterolu.

Aníz

Zbavuje stresu a môže vám navodiť stav ľahkej eufórie. Pôsobí protizápalovo aj antibakteriálne. Pomôže vám napríklad pri prechladnutí – uvoľňuje totiž hlieny v dýchacích cestách a je výborný na vykašliavanie. Osvedčil sa aj proti bolestiam a migrénam.

Zdroj: Shutterstock

Aníz zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a poradí si s plynatosťou.

Aníz podporuje trávenie a zvyšuje tvorbu žlče. Dokáže uvoľniť svaly v oblasti žalúdka a čriev, a tak pomáha so žalúdočnými kŕčmi a nadmernou plynatosťou. Pokiaľ bábätko trpí kolikami, problém by mal vyriešiť čaj zo semienok anízu, feniklu a rasce. Používa sa aj v liečbe nechutenstva. Dojčiacim matkám môže pomôcť pri zníženej laktácii.

Klinčeky

Majú antimykotické účinky, teda protiplesňové. Môžu pomôcť pri ochorení známom ako plesňové prerastanie čreva. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam pomôžu aj v boji proti zápachu z úst. Klinčeky tlmia bolesť a v období chrípky pomôžu s kašľom, zvýšenou teplotou, bolesťami hrdla a hlienmi. Ideálna je prevencia – antioxidanty obsiahnuté v tejto korenine podporujú imunitný systém, majú antivírusové a antiseptické účinky a pôsobia tak proti infekciám.

Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Klinčeky môžu pomôcť v chrípkovom období.

Antibakteriálne a dezinfekčné účinky využijete pri bolesti zubov a opuchnutých ďasnách. Klinček tiež pôsobí priaznivo na hladinu cukru v krvi. V alternatívnej medicíne sa využíva aj pri liečbe anémie. Jeho účinky sa prejavia aj pri zadržiavaní nadbytočnej vody v tele. Výskumy dokonca ukazujú, že klinčeky priamo pôsobia proti vzniku obezity.

Muškátový orech

Používa sa štipkách a na to treba dávať pozor aj pri jeho priaznivých účinkoch. Odporúčané množstvo je maximálne do jednej tretiny čajovej lyžičky.
Muškátový oriešok podporuje prekrvenie organizmu, pôsobí proti kŕčom a pomáha pri nadúvaní alebo hnačke. Upokojuje tiež astmatický kašeľ. Priaznivé sú jeho účinky na trávenie a liečbu žalúdočných vredov. Má aj antibakteriálne účinky a môže utlmiť činnosť baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz a bolesť zubov. Dokáže zatočiť s nespavosťou a zlepšiť kvalitu spánku.

Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Pri muškátovom orechu si treba dávať pozor na množstvá - nepreháňajte to!

Zvyšuje hladiny serotonínu, dopamínu a norepinefrínu. Serotoním ovplyvňuje náladu, emócie, aj spomínaný spánok. Dopamín reguluje pocity motivácie a odmeny, svoju funkciu však má aj pri učení sa a sústredení, či pri udržiavaní rovnováhy. Norepinefrín zvyšuje bdelosť a pozornosť, pri strese pomáha udržiavať krvný tlak, má vplyv aj na spánkový cyklus, náladu a pamäť. Táto korenina tak môže hrať úlohu v prevencii Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.

Kardamón

Má pozitívne účinky na trávenie, dokáže upokojiť žalúdok aj podráždený žlčník a odstrániť nadmernú plynatosť, potláča pálenie záhy. Je aj dobrým pomocníkom pri chudnutí, pomáha totiž zrýchliť metabolizmus. Nápomocný môže byť pri reumatických bolestiach kĺbov. Pôsobí antibakteriálne a proti kŕčom. Podporuje aj prekrvovanie. Zmierňuje bolesti a kašeľ, rozpúšťa hlieny. Odstráni tiež stres a napätie. Kardamón patrí k potravinám, ktoré dokážu znížiť tlak.

Zdroj: Shutterstock

Kardamón pomôže pri pálení záhy.

Počuli ste už náš podcast?