Wellness v saune - prospeje nielen zdraviu, ale aj vašej kráse
8. 2. 2025, 14:00
Saunovanie a krása
Pred vstupom do sauny sa osprchujte a urobte si píling, aby ste pokožku zbavili odumretých buniek a zvýšili očistný účinok sauny. Vlasy si ošetrite vlasovým olejom, ktorý ich ochráni pred účinkami tepla. Ideálne je previazať si vlasy šatkou alebo si nasadiť špeciálnu čiapku. Skvelé je pribaliť si textilnú masku, ktorú si dáte na tvár po poslednom vstupe do sauny. Póry sú po saunovaní perfektne otvorené a pleť ľahšie prijme výživné látky z masky. Po záverečnej sprche ošetrite pokožku tela telovým mliekom.

Zdroj: Zena.sk
Ktorá je pre mňa tá pravá?
Jednotlivé druhy sáun ponúkajú rôzne teploty a vlhkosť. Väčšina ľudí nedá dopustiť na klasickú suchú fínsku saunu s vysokou teplotou, no nie každý ju znáša dobre, a tak existujú aj menej horúce možnosti, ako napríklad parná alebo infrasauna.
Zdroj: shutterstock
Potenie v saune umožňuje odstraňovať toxíny a zbavovať sa škodlivých látok z tela cez kožné póry.
- FÍNSKA SAUNA: Táto klasická suchá sauna s vyššou teplotou (okolo 70 až 100 stupňov Celzia) poskytuje tradičný zážitok zo saunovania. Suchý vzduch vyvoláva rýchlejšie potenie, čím sa telo čistí od toxínov. Pre začiatočníčky sa odporúča začať s krátkymi pobytmi, približne 10 až 15 minút, postupne čas zvyšovať maximálne na 30 minút. Medzi opakovanými vstupmi by mal byť čas na oddych a hydratáciu.
- PARNÁ SAUNA: S nižšou teplotou (približne 40 až 60 stupňov Celzia) a vyššou vlhkosťou je parná sauna ideálna pre tie z vás, ktoré uprednostňujú menej horúce prostredie s výhodami vlhkosti. Pri pobyte v parnej saune sa riaďte vlastným pocitom, no na začiatku v nej zotrvajte maximálne 15 až 20 minút.
- INFRASAUNA: Táto moderná forma sauny používa infračervené žiarenie, ktoré pri teplotách okolo 50 až 60 stupňov Celzia hĺbkovo zahrieva telo. Vzhľadom na nižšie teploty ju dobre znášajú aj začiatočníčky, ktoré v nej môžu zotrvať 20 až 30 minút, pokročilí až do 45 minút.
- BIOSAUNA: Kombinácia fínskej sauny a parnej sauny so znesiteľnejšími teplotami a len mierne vlhkým prostredím. Na začiatku v nej skúste vytrvať 15 minút, neskôr tento čas predlžujte až do 30 minút. Obľúbené sú aj saunové ceremoniály či rituály, ktorými vás sprevádza skúsený saunový majster. Zahŕňajú polievanie horúcich kameňov vodou s aromatickou esenciou, rozháňanie vzduchu uterákmi či obrovskými vejármi na zvýšenie tepla alebo aplikáciu rôznych blahodarných zmesí na pokožku.
Zdroj: shutterstock
Wellnes v saune
Počúvajte SVOJE TELO
SVOJE TELO Platí to nielen pre dĺžku pobytu v saune, ale aj pre záverečný krok – ochladzovanie, ktoré maximalizuje jej pozitívne účinky.
- SPRCHA: Je ideálna pre začiatočníčky. Sprchujte sa najprv vlažnou, neskôr studenšou vodou, čím postupne znížite telesnú teplotu.
- STUDENÝ KÚPEĽ: Z ponoru do kontrastného studeného kúpeľa (kaďa, bazénik) sa zväčšuje obeh krvi, ktorý môže posilniť kardiovaskulárny systém a podporiť regeneráciu svalov.
- SNEHOVÁ ZÁHRADA: Tento drastickejší pokles teploty má podobné účinky ako studený kúpeľ. Otužilci si sneh prikladajú priamo na telo. Praktizuje sa v zasnežených oblastiach.