Život s ekzémom: Prečo vzniká a ako sa starať podráždenú pleť?
16. 11. 2024, 14:00

Zdroj: Shutterstock
Atopický ekzém postihuje v rôznych formách približne 50 miliónov Európanov. Prečo a ako táto mimoriadna citlivosť kože vzniká, aké sú jej príznaky a ako ju zmierniť? Dá sa atopia vôbec vyliečiť?
Žiť s atopickým ekzémom nie je jednoduché, najmä ak trpíte závažnejšou formou ekzému. Pokožka je vtedy napnutá, suchá, nepríjemne svrbí a človek má tendenciu sa neustále škriabať.
Čo to je atopia?
Pojem atopia pochádza z gréčtiny a je odvodený od slova atopos – znamená niečo netypické, iné. Keď sa povie atopia, zvyčajne myslíme len na ekzém, ale nie je to len ekzém. Experti opisujú atopiu ako zvýšenú citlivosť kože a slizníc dýchacieho a tráviaceho systému na látky, ktorými sme obklopené, ako sú peľ, prach, roztoče.
Zdroj: Shutterstock
Ukazuje sa, že dlhodobý stres nespúšťa atopický ekzém , ale sú potrebné aj atopické gény.
Máte atopický ekzém?
Často si ani neuvedomujeme, že koža nie je len vonkajší obal, ale je to náš najväčší orgán, o ktorý by sme sa mali starať. Ak objavíte príznaky atopického ekzému, nečakajte, neexperimentuje s masťami, namiesto toho choďte k dermatológovi, aby ste vedeli, ako na tom ste. Atopická dermatitída môže u každého pacienta vyzerať inak, v závislosti od toho, v akom štádiu pokoja sa nachádza. Môžete mať len extrémne suchú pokožku.
Anketa
Máte atopický ekzém?
- Áno33%
- Nie66%
Hlasovanie bolo ukončené
Začervenanie a svrbenie už predstavuje začínajúci zápal a tvorba zápalových ložísk už signalizuje takzvanú fázu vzplanutia – zápal už naplno prepukol. Koža môže vtedy opuchnúť a vytvárajú sa na nej menšie alebo väčšie chrasty, najmä ak sa neustále škriabeme na miestach, kde sa ekzém objavuje. Typickými miestami sú lakte a podkolenné jamky, okolie pier, líca, chrbty rúk, ale môžu byť aj kdekoľvek inde, je to individuálne. Dermatológ kožu vyšetrí, odporučí vhodnú liečbu a poradí, ako by ste sa o svoju pleť mali starať čo najlepšie. Aj atopik môže pre seba urobiť veľa, ak bude dodržiavať zásady starostlivosti o atopickú pokožku.
Prečo sa to vlastne deje?
Genetické predispozície a rôzne vonkajšie a vnútorné vplyvy (alergény, potraviny, dráždivé látky, hormóny, infekcie, stres, psychika) určujú, či človek bude mať atopický ekzém alebo bude latentným atopikom počas celého života. Príčinou atopickej dermatitídy je vždy kombinácia oboch faktorov. Výskumy v posledných rokoch ukázali, že mikrobióm je zásadným objavom pre liečbu atopie. Je to vlastne nepostrehnuteľné spoločenstvo viac ako sto miliárd mikroorganizmov na pokožke, ktoré si vinou dôkladnej hygieny a množstva chémie okolo nás postupne likvidujeme.
Zdroj: Shutterstock
Špeciálna starostlivosť
Liečba zvnútra
Lokálne ekzémy sa dajú dobre kontrolovať vhodnou protizápalovou diétou. Vznik zápalu podporujú jednoduché cukry (sladkosti, sladké nápoje, sladidlá), ďalej nasýtené tuky (bravčové a hovädzie mäso, masť, údeniny), potraviny z bielej múky a takzvané transtuky (zákusky, torty, koláče, ale aj bežné rýchle občerstvenie). Na druhej strane protizápalové vlastnosti má listová zelenina, bobuľové ovocie (hrozno, čučoriedky, maliny, ríbezle a černice). Skvelé sú mandle, vlašské a lieskové orechy, mleté ľanové semienka, tučné morské ryby a potraviny obsahujúce probiotické baktérie, kyslomliečne výrobky a fermentované potraviny.