Prítomnosť plesní v byte či dome sa môže prejaviť aj tým, že sa jednoducho necítite dobre – bolieva vás hlava, ťažko sa vám dýcha, dráždi vás na kašeľ, hoci nie ste chorá, máte podráždenú, začervenanú pleť.

Nájdite vinníka
Plesne sa môžu tvoriť kdekoľvek, kde je vlhko. Keď nahromadená vlhkosť nemá kam unikať, hromadí sa na najchladnejších miestach a vytvára optimálne podmienky na tvorbu plesní, ktoré poškodzujú nielen steny, nábytok a ďalšie zariadenie bytu či domu, ale aj zdravie rodiny. Najviac ohrozené sú deti, seniori, osoby s oslabenou imunitou a s chronickými dýchacími problémami, napríklad astmatici a alergici.

Black,Mold,In,The,Corner,Of,Room,Wall.,Preparation,For
Zdroj: Shutterstock

Voda vo vzduchu
Rozpoznať nadmernú vlhkosť vzduchu v domácnosti niekedy nie je jednoduché. Neklamným signálom môžu byť orosené okná a zrkadlá, vlhké steny, zatuchnutý vzduch, čierne fliačiky medzi dlaždicami, na tapetách alebo na omietke pod oknami či za nábytkom.Vlhkosť vzduchu v miestnosti zvyšujú aj kvety a domáci miláčikovia. Aký vlhký vzduch máte doma, zistíte pomocou vlhkomera.

Pri bežných činnostiach, ako je varenie, pranie a osobná hygiena, vznikne denne až 12 litrov vodnej pary.

Cleaning,And,Disinfection,At,Town,Complex,Amid,The,Coronavirus,Epidemic.
Zdroj: Shutterstock

5 tipov pre zdravý domov

1. Merajte vlhkosť
Optimálna vlhkosť v domácnosti je 40 až 60 percent. Nižšie hodnoty signalizujú príliš suchý vzduch, vyššie hodnoty zasa nadmernú vlhkosť.
2. Vetrajte
Problémy s vlhkosťou vznikajú najmä v zime pre nedostatočné vetranie. Vetrajte však správne. Okno otvorte dokorán aspoň na10 minút.      
3. Vysušujte
Ak máte v domácnosti toľko vlhkosti, že vetranie a vykurovanie nestačia, uvažujte o vysušovačoch alebo pohlcovačoch vlhkosti.
4. Dezinfikujte
Keď sa už pleseň objavila, použite špecializované prípravky na hubenie plesní. Dôkladne preštudujte si návod, aké ochranné prostriedky musíte mať pri aplikácii a na ktoré povrchy ich môžete použiť.
5. Zistite príčinu
Niekedy je príčinou vlhkosti technická porucha budovy, poraďte sa s odborníkom, ktorý pomôže odhaliť problém. Na vine môže byť napríklad narušená statika, zatekanie alebo zlá tepelná izolácia.