Reklama

ŽITE O 15 ROKOV DLHŠIE: Sedem tipov, ako sa vyhnúť chorobám a smole

.

Zdroj: Pixabay.com

Reklama

Dobre naladení ľudia sa podľa výskumov môžu dožiť až o 8 % viac ako je priemer.

Životná matematika existuje! Ako si však svoju rovnicu upraviť na čo najlepší výsledok?

Nestarnúť vám pomôže správne cvičenie, výživa, čerstvý vzduch, pokojné nervy a... dobrá nálada a pozitívny pohľad do budúcnosti!

Čo presne treba urobiť, aby ste si priamku svojho života predĺžili? (Otočte stranu...)

Zdroj: Pixabay.com

Kráčajte, kráčajte, kráčajte
Čím rýchlejšie a dlhšie chodíte, tým vyššia je očakávaná dĺžka vášho života. Prudké tempo 100 krokov za minútu (teda asi 5 kilometrov za hodinu) predlžuje život žien priemerne až o 15 rokov. Muži majú z rýchleho kráčania či vytrvalostného behu ešte väčší úžitok – môžu sa dožiť priemerne až o 21 rokov viac. No nezúfajte, ak nie ste hneď majsterkou rýchlej chôdze, už desiatky minút kráčania v domácnosti či záhrade pomáhajú a jedna hodina džogingu (pohodového behu) denne vám môže v živote pridať až  7 rokov, ľahká gymnastika ďalšie 3 roky.

Zdroj: Pixabay.com

Hýbte sa aj  svižnejšie
Každý, kto sa venuje krátkemu, no intenzívnemu pohybu, ako je šprint, rýchle plávanie, bicyklovanie či džoging, zlepšuje až  o 69 percent  výkonnosť svojich mitochondrií, akýchsi energetických elektrární buniek, ktoré sa začnú znova správať ako  v mladších rokoch. Navyše, bunky potom lepšie regulujú metabolizmus cukru, teda znižujú riziko cukrovky so všetkými jej následkami na srdce, obličky a nervy. Skvelé výsledky prináša už svižný pohyb 20 až 30 minút 3 až 4 dni v týždni.

Zdroj: Shutterstock

Pravidelne jedzte strukoviny
Ani jedálny lístok založený na spracovanom mäse dĺžke života neprospieva. Úplne opačne účinkujú rastlinné bielkoviny, ktoré väčšinou obsahujú pre zdravé trávenie nevyhnutnú vlákninu. Nájdete ich v šošovici, hrachu, vo fazuli, v quinoe, pohánke alebo sójových výrobkoch ako tofu. Zvýšená konzumácia strukovín len o 3 percentá denne môže údajne predĺžiť život až o desatinu. Navyše vám dodávajú aminokyseliny na budovanie svalov, znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, dokonca aj rakoviny.

Zdroj: Shutterstock

Pravidelne jedzte strukoviny

Snažte sa byť veselá
Pozitívne naladení ľudia sa môžu dožiť až 90 a viac rokov na rozdiel od tých, ktorí sa do budúcnosti pozerajú s obavami. Majú tiež nižšie riziko infarktu. Optimistické ženy majú vraj až o polovicu vyššiu šancu na zdravé starnutie nad 85 rokov. Dôvod tkvie čiastočne aj v tom, že pohodových ľudí tak často nezaplavujú stresové hormóny, proti ktorým treba bojovať. Relaxáciou, meditáciou, chôdzou, ručnou prácou či inými upokojujúcimi aktivitami.

Zdroj: Pixabay.com

Pestujte si súcit a zvedavosť 
Spolupatričnosť  a cítenie s inými, a to dokonca aj na diaľku – (slzy pri smutnom filme či súdržnosť s trpiacim) – údajne tiež nepriamo predlžuje život. Rovnako pozitívny dosah má zvedavosť, odvaha  a chuť objavovať  a skúmať novinky. Nemalý balzam na dušu  a zdravie má aj kultivovanie vzťahov s priateľmi a rodinou – menej sa dožívajú dokonca aj osamelí ľudia.ň

Zdroj: Pixabay.com

Vyživujte svoj mozog
Ideálna „potrava“ pre váš mozog pozostáva aj z vlašských orechov, lieskovcov či mandlí. Nielenže zvyšujú výkon mozgu, ale aj zabraňujú chorobám génov tak, že sa v dávke aspoň dve hrste denne môžu zaslúžiť o dlhý vek človeka. Mozog – centrum nervového a pohybového systému, naopak, oslabuje priveľa modrého svetla z počítačov, televízie, telefónov a tabletov. Nemali by ste im preto venovať viac než 2 až 3 hodiny denne.

Zdroj: Pixabay.com

Nasávajte slnečné lúče
Dostatok vitamínu D zo slnečného žiarenia vraj môže predĺžiť váš život až o úžasnú tretinu priemerného veku! Blahodarný vitamín pôsobí priamo na gény, ktoré riadia proces starnutia. Chráni pred toxickými proteínmi, ktoré sú spojené s chorobami súvisiacimi s vekom, napríklad demenciou. Doprajte si teda aspoň 15 až 20 minút denne na priamom, nie však spaľujúcom, slnku. Skvelé výsledky prináša už pohyb 20 až 30 minút 3 až 4 dni v týždni.

Zdroj: Pixabay.com