Reuma nie je len o boľavých kĺboch. Neignorujte tieto príznaky
14. 11. 2024, 15:00

Zdroj: Shutterstock
Reuma je bolestivé ochorenie, ktoré sa mylne spája iba s boľavými kĺbmi. Viete, čo prispieva k jej vzniku a aké rôzne sú jej prejavy?
Čo je reuma
Mnohí reumu považujeme jednoducho za ochorenie kĺbov. Najčastejšie sa zamieňa s reumatoidnou artritídou, ide však len o jedno ochorenie, ktoré patrí do tejto veľkej skupiny zdravotných ťažkostí. Reuma je imunologické zápalové ochorenie, ktoré sa týka aj svalov aj šliach, môže dokonca postihovať aj srdce, obličky alebo pľúca.
Pravdou je, že viditeľne postihuje najmä kĺby – na prstoch, kolenách, lakťoch či zápästiach. Reuma je progresívne ochorenie, ktoré vo veľkej miere vedie k invalidite a skracuje život v priemere o 7 až 10 rokov.
Zdroj: Shutterstock
Reuma v pokročilom stave výrazne poškodzuje kĺby.
Príčiny vzniku reumy
Príčina reumy zatiaľ známa nie je, zvyčajne ide o kombináciu genetickej predispozície a vplyvu vonkajšieho prostredia. K vzniku reumy môžu prispieť opakované úrazy kĺbov alebo ich neprimerané zaťažovanie, fajčenie, alkohol, stres, infekcie, či obezita.
Reumu okrem toho najčastejšie spôsobujú:
- autoimunitné poruchy, čo znamená, že naša vlastná imunita spôsobuje zápal v tele,
- degeneratívne procesy, kvôli ktorým dochádza k opotrebovaniu kĺbov,
- metabolické poruchy, keď sa neodbúrané látky hromadia v kĺboch,
- bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie.
Najlepšou prevenciou je zdravý životný štýl, udržiavanie svojej hmotnosti v norme a vykonávanie takého pohybu, ktorý nadmerne nezaťažuje kĺby a nespôsobuje vám žiadne ťažkosti. Ideálne je skoncovať s fajčením a alkoholom, lekári radia nepreháňať to ani s pitím kávy.
Môže za reumu chlad?
Už dlhé roky sa traduje, že holé členky, sedenie na studenom múriku alebo odhalený chrbát pod krátkou bundou budú mať za následok reumu vo vyššom veku. Vôbec to tak nemusí byť, aj keď chlad je jedným z možných faktorov, ktoré podporujú vznik artritídy alebo artrózy.
„Na vzniku zápalových reumatických ochorení sa podieľajú infekčné ochorenia a dedičnosť, vplyv chladu sa nedokázal. Chlad však môže vyvolávať lokálnu bolesť, lebo pôsobí vazokonstrikčne na cievy. Tie sa zužujú, obmedzuje sa prísun krvi v nich. Preto sú svaly a kĺby v zime nedokrvené a tuhšie,“ vysvetlila doktorka Daniela Halmová z osteologickej a reumatologickej ambulancie v Bratislave.
Prejavy reumy
Nástup ochorenia je zvyčajne pomalý a postupný. „Ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, dokonca ním môžu trpieť aj malé deti, pričom najčastejšie sa prvé príznaky objavujú medzi 40 a 60 rokom. Reuma postihuje ženy trikrát častejšie ako mužov,“ uviedla pre portál zdravie.pluska.sk farmaceutka Soňa Štefániková.
Zdroj: Shutterstock
Reuma nepostihuje len starších ľudí.
Najčastejšie príznaky:
- bolesti pohybového aparátu,
- opuchy kĺbov,
- bolesti alebo citlivosť kĺbov,
- ranná stuhnutosť,
- únava a slabosť,
- zvýšená teplota,
- nechutenstvo,
- problémy so spánkom,
- bolesti svalov,
- tráviace problémy.
Kĺby, ktoré kvôli chorobe nefungujú správne, majú zníženú pohyblivosť. Spolu s bolesťou ide o komplikáciu, ktorá bráni pacientom vykonávať aj jednoduché denné činnosti ako obliekanie, nastupovanie do auta, chôdzu po schodoch alebo udržanie šálky s kávou v rukách.
Dá sa reuma vyliečiť?
Bohužiaľ, liečba, ktorá by celý problém odstránila, neexistuje. Medicína dokáže zmierniť bolestivé prejavy a spomaliť rozvoj reumy. Dôležité je však diagnostikovať ochorenie včas – skôr než zápal poškodí kĺb. Pri niektorých ochoreniach môže vhodná liečba dosiahnuť aj dlhodobejší útlm choroby.
Pacienti s reumou dostávajú nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti. Kortikoteroidy pôsobia proti zápalu. Imunosupresíva zas potláčajú neželanú odozvu imunitného systému voči vlastným tkanivám. Pokiaľ sú kĺby veľmi deformované, pristupuje sa k operácii. Okrem toho je dôležitá liečebná rehabilitácia, rozcvičovanie kĺbov a posilňovanie svalov. Pacienti by sa mali vyhýbať chladnému a vlhkému prostrediu, ktoré môže spôsobiť zvýšenú bolestivosť.
Zdroj: Shutterstock
Ak máte podozrenie, že sa u vás prejavujú príznaky reumy, čím skôr choďte k lekárovi.
Pomôže aj strava
Strava by pri reumatických ochoreniach mala byť pestrá a ľahko stráviteľná, bohatá na vitamíny a bielkoviny. Zmiernenie bolestí prináša aj vylúčenie istých potravín z jedálnička.
Nevhodné potraviny: červené mäso, mlieko a mliečne výrobky, baklažán, paradajky, soľ, kofeín, nadmiera cukru a tuku.
Vhodné potraviny: rybí olej, makrela, losos, tuniak, ovocie, pór, cesnak, cibuľa, kapusta, brokolica, špargľa, vlašské orechy, ľanové semienka, zelený čaj.