Dlhé lockdowny v najhorších časoch korony spôsobili, že návštevy kaderníctiev boli okresané, a tak mnohé z vás situáciu vyriešili po svojom, nechali si sivé vlasy odrastať. Čoraz častejšie sa objavovali fotky známych tvárí, ktoré nechali veciam voľný priebeh. Starnutie vlasov považovali za prirodzené a neriešili ho. Je len na vás, či si šediny zafarbíte, alebo nie. Kedy začnú vlasy meniť farbu a čo sa za celým procesom skrýva? Majú sivé vlasy inú štruktúru a treba meniť zabehnutú starostlivosť?
Pigment sa mixuje
„Farba vlasov závisí predovšetkým od množstva, charakteru a rozmiestnenia pigmentu vo vlasovej stonke. Pigment vlasu, takzvaný melanín, vzniká v bunkách, melanocytoch. Odtiaľ sa farbivo presúva do drene a kôry vlasu,“ vysvetľuje dermatologička Hana Zelenková. „Melanocyty produkujú buď čierny, alebo žltý pigment. Ich kombináciou sa vytvárajú rôzne farebné odtiene. Najbežnejšia je čierna farba vlasov.“ Podľa odborníčky sa môžu šedivé vlasy u niekoho objaviť dokonca už v desiatich rokoch a niekto nemá takmer žiadne ešte ani v päťdesiatke. Úlohu pri celom procese zohráva nielen genetika. Prvé sivé vlasy sa väčšinou objavia na temene hlavy.
Okolo tridsiatky
Za šedivením vlasov sa skrýva postupné ubúdanie tvorby melanínu. Ide o fyziologický prejav starnutia. Prirodzene sa najčastejšie objavuje okolo tridsiatky alebo štyridsiatky. „V niektorých rodinách jej členovia zošedivejú veľmi skoro, u iných sa sivé vlasy objavujú naozaj vzácne. Mechanizmus fyziologického šedivenia nie je ešte stále úplne objasnený,“ pridáva podrobnosti dermatologička. „Niektoré štúdie uvádzajú, že ide o znižovanie aktivity melanocytov a ich postupný zánik. Úlohu však v tomto prípade pravdepodobne zohrávajú aj poruchy prekrvenia vlasového folikulu.“ Hoci je to individuálne, počítajte s tým, že ak máte tmavší odtieň vlasov, bude strata pigmentu výraznejšia a viditeľnejšia.