Trápia vás neustále bolesti brucha? Možno za to môžu ochorenia IBS a SIBO. Poznáte ich?
4. 11. 2024, 10:00 (aktualizované: 4. 11. 2024, 18:21)

Zdroj: Shutterstock
Nielen celiakia, ale aj ochorenia so záhadnými názvami, ako je IBS a SIBO vás môžu riadne potrápiť. A často sa rôzne maskujú, takže trvá aj roky, kým prídete na to, čo vám je a ako si môžete pomôcť.
Čo sa môže skrývať za vašimi problémami?
Predstavte si, že trpíte neustále bolesťami brucha a väčšinou netušíte z čoho to môže byť. Veď ste zjedli len niečo ľahké – nejaké cestoviny so zeleninou alebo šalát alebo obyčajný chlieb s maslom a reďkovkou. A možno nemáte žiadne zažívacie problémy, ale ste trebárs len stále unavená. Je až neuveriteľné, že jedno ochorenie môže mať toľko príznakov - len nie vždy rovnaké a u každého to môže byť iné. Dá sa povedať, že ak to je „iba“ celiakia, máte šťastie. Je možné ju relatívne ľahko zistiť z krvi aj pri vyšetrení – síce nie veľmi populárnom, ale je neinvazívne a bezpečne preukáže, že neznášate lepok. Aspoň viete, akú diétu máte dodržiavať. Už o niekoľko týždňov po vysadení lepku sa vaše problémy priam zázračne zmiernia či úplne vymiznú.
Vedeli ste, že...

Zdroj: Dobré jedlo
V kocke o celiakii
Keď vám raz lekár oznámi, že máte celiakiu alebo inú podobu neznášanlivosti lepku, jedno je isté – do konca života budete musieť dodržiavať prísnu bezlepkovú diétu. Jedine tá totiž dokáže úplne odstrániť všetky zdravotné problémy, ktoré celiatikom komplikujú život. Nie je to však žiadna katastrofa - chutné a bezpečné potraviny pre bezlepkovú diétu nájdete v mnohých obchodoch.
„Keď vám lekár diagnostikuje celiakiu, netreba podliehať panike. V dnešnej dobe sa s touto diagnózou dá plnohodnotne žiť a pokiaľ budete dodržiavať bezlepkovú diétu, váš zdravotný stav sa v podstate okamžite upraví. Je však potrebné dodržiavať diétu prísne a celoživotne. Celiatik musí zo svojho jedálničku vynechať všetko, čo obsahuje lepok, respektíve obilniny ako pšenica, jačmeň, raž, kontaminovaný ovos a samozrejme všetky výrobky z nich. Treba neustále čítať zloženia výrobkov, lebo lepok sa môže nachádzať naozaj všade, častokrát aj tam kde by ste to nikdy nečakali," upozorňuje nutričná terapeutka Ing. Jarmila Kabátová.
Vedeli ste, že..
IBS a SIBO: Čo sa skrýva za záhadnými skratkami?
Syndróm dráždivého čreva (IBS) a syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO) sú relatívne nové pojmy, ktoré sa však už začínajú dostávať do nášho povedomia, podobne ako celiakia. Ako už názov prezrádza, ochorenia súvisia s tenkým a hrubým črevom. Môžu veľmi negatívne ovplyvňovať kvalitu života, no informovanosť o týchto zdravotných problémoch ani zďaleka nie je taká, ako pri celiakii. Pritom štatistiky hovoria o vcelku vysokých číslach pacientov, najmä pri IBS. Obe ochorenia sa dajú ťažko diagnostikovať kvôli množstvu príznakov.
„V praxi sa u približne dvoch tretín pacientov stretávam s prejavmi ako bolesť brucha, nadúvanie, plynatosť, hnačka, alebo zápcha, čo sú najčastejšie príznaky popisované u pacientov so SIBO. V závažných prípadoch sa môžu vyskytnúť nutričné deficity a to napríklad vitamínu B12, vitamínu D alebo železa, ale vo väčšine prípadov sú len mierne alebo až zanedbateľné. U niektorých pacientov sa môže prejaviť aj únava alebo narušená psychická koncentrácia. Žiadny z týchto príznakov, vyskytujúci sa ako jediný, však nemožno špecificky pripísať len SIBO,” vysvetľuje Jarmila Kabátová.
Anketa
Mávate rovnaké problémy s trávením?
- Áno100%
- Nie0%
Hlasovanie bolo ukončené
Pri IBS vo všeobecnosti neexistuje jednoznačne definovaná liečba, čo znamená, že je možné len potlačiť príznaky tohto stavu. „Každá osoba trpiaca IBS zažíva príznaky, ktoré sú osobitné len pre ňu, a ktoré sa môžu mierou svojej závažnosti líšiť a meniť v čase, v závislosti od mnohých potencionálnych spúšťačov, ako napríklad stres, prípadne výskyt iného pridruženého ochorenia. Dnes vám nič nie je, zajtra môžete mať hnačku a o týždeň zase zápchu,” konštatuje dietologička.
Posledné populačné štúdie odhadujú výskyt ochorenia IBS medzi 10-20% a počet nárastu nových ochorení na 1-2% za rok.
Čo je to IBS?

Čo je to SIBO?
LOW FOD MAP diéta
„Strava s nízkym obsahom FODMAP (Low FODMAP Diet/LFD) je považovaná za účinné diétne opatrenie pri veľmi častom syndróme dráždivého čreva (IBS) a jeho príznakoch ako nadmerná plynatosť, bolesti brucha, nadúvanie, nevoľnosť a poruchy vyprázdňovania (hnačka alebo aj zápcha). LFD tiež znižuje príznaky únavy, letargie a zlej koncentrácie a je účinná aj pri SIBO − bakteriálnom prerastaní v tenkom čreve. O jej benefitoch sa čoraz viac hovorí tiež v prípade neceliakálnej gluténovej senzitivite (NCGS), potravinových alergiách či samotnej celiakii,” vysvetľuje dietologička Jarmila Kabátová.
Vedeli ste, že...
Doživotné zákazy?
Určite nie. Cieľom diéty FODMAP nie je zakazovať konzumáciu určitých potravín, ale identifikovať konkrétne problémové sacharidy a potraviny a zistiť individuálne tolerované množstvo problémových potravín, ktoré po konzumácii ešte nevyvolá tráviace problémy. Diéta si vyžaduje určitú disciplínu, je zložitá, pozostáva z viacerých stupňov a sú presne stanovené jej pravidlá a postupy, preto je vhodné riešiť ju s odborníkom a držať sa presne jeho pokynov, aby nedošlo k nutričným deficitom pre jej striktnosť.