Reklama

Výživa pre kĺby: Čo by ste mali jesť, aby vás pohyb nebolel...

Špenát je vynikajúcim zdrojom vlákniny a robí zázraky pre zdravie čriev a trávenie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak jete zdravo a vyvážene, podpíše sa to v dobrom aj na vašich kĺboch. Môžete predísť bolesti i ochoreniam a riešiť ich pomocou stravy. Stačí, ak zvolíte potraviny, ktoré obsahujú potrebné živiny.

Aby to však fungovalo, podľa mesačníka Zdravie by táto strava mala tvoriť súčasť vášho jedálnička
v podobe dvoch porcií aspoň dvakrát do týždňa.

Špenát

Listová zelenina ako špenát je plná vitamínov a minerálov, antioxidantov. Začlenenie špenátu do šalátov alebo varených jedál môže priniesť tieto výhody.

Zdroj: shutterstock

Losos

Mastné ryby ako losos, makrela a sardinky sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tieto tuky majú protizápalové vlastnosti a môžu pomôcť ľuďom s kĺbovou bolesťou alebo osteoartritídou. Zahrnutie mastných rýb do stravy aspoň dvakrát týždenne môže pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť zdravie kĺbov.

Zdroj: Shutterstock

Pozor na omega-6

Ak máte ochorenie kĺbov, ako napríklad reumatoidnú artritídu, o strave sa poraďte s lekárom alebo odborníkom na výživu. Rozhodne by ste sa mali vyhnúť alebo obmedziť červené mäso, plnotučné výrobky, potraviny s vysokým obsahom soli a cukru, vyprážané a spracované potraviny. Dajte si pozor aj na omega-6 mastné kyseliny v jedlách, ako je kukurica, sójové bôby či slnečnicový olej. Nadmerný príjem by mohol vyvolať zápal.

Cesnak a cibuľa

Podobne ako pór a cibuľa, aj cesnak obsahuje diallyl disulfid, protizápalovú zlúčeninu, ktorá znižuje účinky prozápalových cytokínov. Výskumom na potkanoch trpiacich artritídou sa zistilo, že podávanie cesnaku pôsobí proti artritíde - zabraňuje deštrukcii chrupavky a znižuje zápal.

Zdroj: shutterstock

Čučoriedky

Bohaté na antioxidanty pomáhajú chrániť kĺby pred oxidačným stresom a zápalom. Pridajte čučoriedky do raňajkových cereálií, jogurtu alebo si ich vychutnajte ako svieži olovrant.

Zdroj: Shutterstock

Kurkuma

Kurkumín, aktívna zlúčenina v kurkume, má silné protizápalové vlastnosti. Prisypte kurkumu do polievky, ku grilovanej zelenine či do ryže.

Zdroj: Canva

 Ovsená kaša

Celozrnné obilniny ako napríklad ovos poskytujú komplexné sacharidy a vlákninu. Pomáhajú
udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, čo je dôležité pre zdravie kĺbov. Začnite deň teplou miskou ovsenej kaše s ovocím a orechmi.

Ľanové semienka

Sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín a vlákniny. Posypte mletými ľanovými semienkami
ovsenú kašu, jogurt alebo ich pridajte do rizota pre ďalší prísun živín priaznivých pre kĺby.

Zdroj: Shutterstock.com

Podľa istej štúdie znížia tri lyžičky ľanových semienok denne počas troch mesiacov hladinu cholesterolu o 10 %, ale len u mužov. Na príčine sú lignany, rastlinné estrogény, ktoré majú podobný efekt ako ženský pohlavný hormón.

Bylinky

Čerstvé bylinky a koreniny nebudú mať zrejme taký silný účinok, ako by sme chceli, ale ako doplnková liečba reumatoidnej artritídy sú vítané. Môžu byť súčasťou napríklad protizápalovej diéty. Pred ich
zvýšenou konzumáciou sa však poraďte so svojím lekárom o ich vhodnosti, niekedy môžu interagovať s predpísanými liekmi. Vhodné sú zvyčajne zázvor, tymian, škorica, čierne či kajenské korenie.

Zdroj: Mix and Match Studio/Shutterstock

Bylinky majú silné účinky na organizmus, preto je potrebné byť opatrný s ich kombináciami.

Jedna zo štúdií zistila, že keď ženy s reumatoidnou artritídou konzumovali štyri kapsuly po 500 mg škoricového prášku denne počas ôsmich týždňov, došlo u nich k významnému zníženiu
hladín C-reaktívneho proteínu, čo je marker zápalu v krvi, ako aj k zníženiu chorobnej aktivity
vrátane citlivých a opuchnutých kĺbov.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje katechíny, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Popíjajte ho počas dňa na podporu celkového blaha a zdravia kĺbov.