Reklama

Viete, ako podporiť zdravie čriev? Top 5 najprospešnejších potravín

Zdravá črevná flóra vám uľahčí chudnutie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na zdravie čriev vplýva aj dostatok vlákniny. Vhodným typom na jej doplnenie sú takzvané prebiotiká. Pozrite, v ktorých potravinách ich výskumníci objavili najviac.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pozor! Pri tomto videu vám potečú sliny potokom. Kto vydrží pozerať dlhšie?

    Top 5 potravín

    Ako píše zdravie.pluska.sk, na čele hojnosti prebiotických látok sú púpavová zelenina, topinambury, cesnak, pór a cibuľa. Na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti pre výživu NUTRITION 2023 to odhalili prostredníctvom štúdie, ktorá však ešte neprešla odborným posúdením ani publikovaním.

    Tieto potraviny nepodporujú len zdravie čriev. Sú plné prebiotík a bohaté aj na vlákninu - základnú živinu, ktorá nám často uniká.

    „Predchádzajúci výskum poukázal na zdravotné výhody konzumácie potravín s vysokým obsahom prebiotických látok,” prezradila Cassandra Boydová, spoluautorka štúdie a študentka magisterského štúdia na San José State University. „Prijímanie stravy, ktorá podporuje črevné mikroorganizmy a zároveň zvyšuje príjem vlákniny, je dosiahnuteľnejšie, ako si možno myslíte," uviedla Boydová v tlačovej správe.

    Ako pomáhajú prebiotiká?

    Prebiotiká a probiotiká hrajú dôležitú rolu pri starostlivosti o mikrobióm - živé spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré v nás prebýva. Pôsobia však odlišným spôsobom. Kým probiotiká sú živé mikroorganizmy, prebiotiká sú špecializované rastlinné vlákniny, ktoré sú podobným palivom pre probiotiká.

    Deborah Cohenová, DCN, RDN, docentka na Rutgers University School of Health Professions, sa podelila o názor: „[Prebiotiká] môžu pozitívne formovať zloženie vašej črevnej mikroflóry.” Štúdie už naznačili ich potenciál lepšie riadiť hladinu cukru v krvi, zlepšiť vstrebávanie minerálov a podporiť trávenie a imunitné funkcie.

    Iba niekoľko gramov denne

    Autori štúdie, doktorka Cassandra Boydová a doktor John Gieng, využili predchádzajúce údaje a vyhodnotili obsah prebiotických látok v 8 690 potravinách. Zistilo sa, že z tohto množstva kulinárskych výrobkov obsahuje prebiotiká 37 %.

    Hrdinami v hustote prebiotických látok boli už spomenutá púpavová zelenina, topinambury, cesnak, pór a cibuľa, ktoré sa môžu pochváliť veľkým množstvom: 100 až 240 miligramov prebiotických látok na gram potraviny.

    Zaujímavé je, že cibuľa sa stala nečakaným víťazom. Doktorka Boydová to vysvetlila: „Cibuľa a jej príbuzní sú rozšírení v rôznych jedlách ako zvýrazňovače chuti aj ako hlavné prísady.” Vzhľadom na ich všadeprítomnosť v strave predstavujú dostupný prostriedok na zvýšenie spotreby prebiotík.

    Naopak, medzi potraviny s menším množstvom prebiotík alebo bez nich patrili výrobky na báze pšenice, mliečne výrobky, vajcia, oleje a mäso.

    Aj keď je potrebný ďalší výskum na odhalenie komplexného vplyvu prebiotík, potraviny s ich vysokým obsahom ponúkajú aj vlákninu - základnú zložku vyváženej stravy.

    V súčasnosti Medzinárodná vedecká asociácia pre probiotiká a prebiotiká navrhuje denný príjem 5 gramov prebiotických látok. Je pozoruhodné, že toto odporúčanie spĺňa aj konzumácia polovice malej cibule.