Reklama

Pozor na cholesterol! Tieto potraviny sú účinnou prevenciou

K zníženiu cholesterolu prispievajú aj prírodné prostriedky.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

LDL cholesterol tvorí vnútri cievnej steny pevný plak, čo môže viesť ku skôrnateniu tepien – ateroskleróze. Dôsledkom môže byť napríklad vysoký krvný tlak. Vysoký cholesterol neprospieva srdcu, mozgu, žlčníku, obličkám, pľúcam ani pečeni.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pelíšky oslavujú 25 rokov! Hlavní herci vtedy a dnes
    Zdroj: Žena

    Ku komu ísť s vysokým cholesterolom:

    • všeobecný lekár: ak vám zistil vysoký cholesterol na preventívnej prehliadke, no nemali ste zatiaľ srdcovo-cievnu príhodu,
    • kardiológ: ak máte po infarkte myokardu alebo mozgovej príhode,
    • diabetológ: ak trpíte pridruženou cukrovkou,
    • špecializovaná ambulancia pre poruchu metabolizmu tukov: napríklad, ak máte vrodenú formu hyperlipidémie.

    „Prvý krok je podľa anamnestických údajov zistiť celkové kardiovaskulárne riziko. To je skladačka, v ktorej cholesterol tvorí jednu súčasť. Ďalšie predstavujú výskyt srdcovocievnych ochorení v rodine, prípadná obezita, pohyb, cukrovka, vysoký tlak, fajčenie. Toto všetko dávame do skladačky a výsledný obrázok nám povie o kardiovaskulárnom riziku. V prvom rade odporúčame úpravu životosprávy. Už od mladosti, lebo potom výrazne znížime pravdepodobnosť vzniku infarktu, povedala pre Zdravie kardiologička MUDr. Ivana Šoóšová.

    Kedy treba lieky?

    V druhom kroku prídu na rad lieky. U osôb s vysokým a veľmi vysokým kardiovaskulárnym rizikom, kam pacienti po infarkte myokardu jednoznačne patria, je na Slovensku k dispozícii moderná a inovatívna liečba hypercholesterolémie. No týka sa to aj štíhlych športovcov, ktorí majú vysoký cholesterol napriek zdravej životospráve a nemajú už rezervu na pozitívnu zmenu.

    „Závisí to od toho, do akej miery je zlý cholesterol zvýšený a aká je anamnéza. Prekonanie infarktu myokardu alebo nejakej inej kardiovaskulárnej príhody je rozhodne indikácia na dlhodobú a doživotnú hypolipidemickú liečbu,“ vraví lekárka.

    Ak je vaše kardiovaskulárne riziko natoľko veľké, že lekár nariadil liečbu vysokého cholesterolu, budete brať lieky, ktorými sa má významne znížiť. Ako vysvetľuje Ivana Šoóšová, „okrem redukcie cholesterolu majú statíny aj ochranný a stabilizačný vplyv na vnútornú cievnu výstelku. Zjednodušene sa dá povedať, že „vyhladzujú“ tepny a znižujú tak pravdepodobnosť vzniku nestabilných aterosklerotických plátov, ktoré predstavujú najväčšie riziko z hľadiska možného vzniku infarktu. K uvedeným dvom skupinám liekov sa pridružuje liečba ďalších diagnóz, ktorými pacienti s infarktom často trpia – predovšetkým artériovej hypertenzie a cukrovky.“

    Zdroj: Shutterstock

    Ak máte predpísané lieky na cholesterol, poctivo ich užívajte.

    Je to zvláštne, ale nie každý je z liekov, ktoré môžu zachrániť život, nadšený. Stáva sa, že mi pacient povie, že nebude užívať chémiu. Tak sa ho potom opýtam, či má predstavu, koľko chémie je v bežných potravinách. To je moja odpoveď na to, či chémiu áno alebo nie. Myslím, že cholesterol je lepšie mať pod kontrolou. Máme skúsenosti, že pacienti 20 či 30 rokov berú lieky a nemajú žiadne nežiadúce účinky. Radšej mať dobrú hladinu cholesterolu aj za cenu užívania liekov, ako sa brániť liečbe a čakať, že sa niečo udeje. Lebo rokmi sa niečo naozaj udeje,“ varuje kardiologička.

    Nezodpovední pacienti

    Neplatí to zákonite, no väčšinou ruka v ruke s vysokým cholesterolom ide aj vysoký krvný tlak. Na Slovensku sa týka až dvoch miliónov ľudí a približne pol milióna z nich o tom vôbec nevie. Práve preto je hypertenzia taká zradná,“ hovorí kardiologička Anna Vachulová.

    Približne 40% pacientov s vysokou hodnotou LDL cholesterolu a nariadenou liečbou chodí na kontrolné merania len raz za 3 roky, pričom by tak mali robiť každý rok. Nie, lieky nestačí užívať iba chvíľu, zmierte sa s tým, že liečba je doživotná. Ivana Šoóšová by bola preto najradšej, keby vám praktický lekár odmeral tlak, aj ak si idete len po potvrdenie na vodičský preukaz. A po štyridsiatke odporúča tlakomer do každej domácnosti.

    Potraviny ako prevencia

    Zdravá strava a aktívny životný štýl sú dostupné a účinné metódy boja proti vysokej hladine cholesterolu. Až 80 percent všetkého cholesterolu sa produkuje v tele - syntetizuje sa v pečeni, črevách a koži. Len 20 percent pochádza z potravín. Práve týchto 20 percent je možné upraviť. Vyhnite sa konzumácii potravín obsahujúcich trans-tuky, ako majonéza, fast food. 

    Pokiaľ nemáte predpísané lieky na cholesterol od lekára, ako prevencia vám plne postačí zaradiť do stravy týchto desať jedál:

    Pokračovanie na ďalšej strane...

    Ovsené vločky

    Obsahujú vlákninu beta – glukán, ktorá môže pomôcť znížiť hladinu LDL, teda zlého cholesterolu.

    Orechy

    Vhodné sú najmä vlašské orechy, mandle a lieskové orechy, pretože obsahujú zdravé tuky a vlákninu, ktoré prispievajú k zníženiu cholesterolu.

    Zdroj: Shutterstock

    Orechy napomáhajú telu vyrovnať sa s negatívnymi účinkami tukov.

    Cibuľa

    Obsahuje deriváty látky s názvom S- allylcystein, ktorý má prirodzený efekt statínu (liek na zníženie cholesterolu), stráži ukladanie LDL-cholesterolu do ciev. Zabraňuje aj tvorbe krvných zrazenín.

    Cesnak

    Obsahuje allicín, čo je látka, ktorá môže pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak chcete maximalizovať zdravotné účinky cesnaku, je najlepšie používať čerstvé strúčiky.

    Artičoky

    Obsahujú vlákninu, ktorá môže podporiť zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

    Pokračovanie na ďalšej strane...

    Kurkuma

    Obsahuje kurkumín, ktorý má antioxidačné vlastnosti a môže pomôcť pri regulácii hladiny cholesterolu.

    Chia semienka

    Sú bohaté na vlákninu a omega 3 mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu.

    Zdroj: Shutterstock

    Chia semienka sú skvelý pomocník pri zdravom stravovaní.

    Zelený čaj

    Obsahuje katechíny, teda antioxidanty, ktoré okrem mnohých iných zdravých môžu pomôcť pri znížení hladiny cholesterolu.

    Červená repa

    Obsahuje betalainy a vlákninu, ktoré môžu podporiť zdravú hladinu cholesterolu.

    Zdroj: shutterstock

    Červená repa alebo cvikľa

    Slnečnicové semienka

    Obsahujú zdravé tuky, vlákninu a vitamín E, ktoré môžu pomôcť pri kontrole cholesterolu.

    Počuli ste už náš podcast?