Seniori, pozor! Kedy si treba povedať dosť a skončiť so šoférovaním?
19. 9. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: shutterstock
Vzdať sa šoférovania môže byť pre mnohých seniorov obrovský problém. Treba ale myslieť na to, že s vekom sa môžu zhoršiť vaše schopnosti natoľko, že ohrozíte nielen svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť ďalších vodičov. Ako teda "odovzdať žezlo" ďalšiemu bez veľkého trápenia?

Zdroj: Žena
Ľudia, ktorí majú vodičský preukaz, a teda sú aktívni šoféri, sú vo všeobecnosti slobodnejší a nezávislejší. Cítia, že svoj život majú viac pod kontrolou, a to im prináša pocit spokojnosti. S pribúdajúcimi rokmi však môžu fyzické a psychické zmeny spôsobiť so šoférovaním problémy. Tie netreba v žiadnom prípade prehliadať, pretože to pokojne môže mať aj fatálne následky.
Zdroj: Shutterstock
Čím starší, tým rizikovejší
Aj svetové výskumy odhalili výrazné rozdiely v skupine vodičov nad 75 rokov. Podľa jednej zo štúdií sa ako najväčší rizikový faktor ukázala práve neočakávaná prekážka na ceste. Vodiči seniori v zásade jazdia pomalšie a od áut si udržiavajú väčší odstup, takže keď auto pred nimi nečakane zabrzdí, dokážu to aj oni včas. Keď im však už do cesty náhle vojde chodec, ich reakčný čas sa neúmerne predlžuje.
Zdroj: Auto Bild
Problémy majú aj na komplikovaných križovatkách, kde im dlhšie trvá vyriešenie situácie a sú náchylnejší panickým reakciám. Autá vchádzajúce do križovatky kontrolujú zrakom oveľa menej často. Pri senioroch platí, že čím je starší, tým je ako vodič síce opatrnejší ale rozhodne rizikovejší.
Zákon hovorí jasne
Aktuálne platná legislatíva, konkrétne cestný zákon a príslušné vyhlášky k nemu, hovoria, že vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičských preukazov vydaných pred 19. januárom 2013, sú povinní podrobiť sa pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov a následne každých päť rokov. Zároveň ste povinní mať pri sebe pri šoférovaní doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako päť rokov. Doklad ste povinní na výzvu preukázať policajtom. V opačnom prípade vám hrozí pokuta do 100 eur.
Zdroj: Freepik
Odhadnúť správny čas
Ako vôbec zistíte, či už prišiel čas prestať šoférovať? Určite nikto sa dobrovoľne nechce ocitnúť v nebezpečenstve alebo ohroziť iných, pravdou ale je, že niektorí seniori môžu popierať svoje problémy a preceňovať svoje schopnosti. Preto je dobré odpovedať si na pár základných otázok:
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Cítite sa pohodlne, keď sedíte za volantom?
Je vám príjemné jazdiť po neznámej trase?
Cítite sa bezpečne, ak jazdíte v noci alebo na rušnej diaľnici?
Počujete počas jazdy zreteľne zvuky, ako napríklad trúbenie alebo húkanie sanitky?
Boli ste počas posledného roka bez akejkoľvek nehody?
Ak vaša odpoveď znie: „Jazdím dobre, pokiaľ viem, kam idem, a pokiaľ nešoférujem po rušných diaľniciach“, znamená to, žeby ste už mali jazdiť len po známych trasách, vo svojom prostredí. A tiež je to znak, že by ste mali viac sledovať svoje reakcie pri šoférovaní a pri akomkoľvek probléme radšej absolvovať konzultáciu s lekárom.
Podpora je dôležitá
Vysvetliť tvrdohlavému dôchodcovi, že šoférovať naprieč celou republikou nie je ten najmúdrejší nápad, môže byť ťažký oriešok. Ak váš príbuzný tvrdí, že on sa šoférovania ešte vzdať nemusí, no vy si myslíte opak, navrhnite mu alternatívu. Doprajte mu pár minút za volantom v mieste bydliska. Poproste ho, nech vás hodí do najbližšieho obchodu. Neťahajte mu však zbytočne medové motúzy popod fúzy, ale objektívne posúďte situáciu a vysvetlite mu na jeho vlastných chybách jasne, stručne a s citom, že možno je už naozaj najvyšší čas povedať šoférovaniu zbohom. Nie je to totiž žiadna hanba.
Zdroj: Shutterstock
Ako zvýšiť svoju bezpečnosť?
Tu je niekoľko základných rád a tipov pre seniorov, ktorí ešte môžu zostať aktívnymi vodičmi:
Bezpečnostné pásy zachraňujú život: Pred naštartovaním auta sa vždy pripútajte. Pás si upravte tak, aby bol pre vás pohodlný.
Zdroj: Shutterstock
Zabudnite na mobilný telefón: Hovorenie alebo písanie SMS počas šoférovania odvádza pozornosť od sledovania cesty a iných vozidiel. Nechajte svoj mobil počas jazdy potichu a na správy neodpovedajte.
Nejedzte počas šoférovania: Jedenie takisto rozptyľuje vašu pozornosť. Ak sa potrebujete najesť alebo napiť, zastavte na bezpečnom mieste.
Obmedzte rozptyľovanie: Počúvanie hudby alebo audiokníh či rozhovory so spolujazdcami môžu niektorých vodičov rozptyľovať. Ak k nim patríte, vypnite zvuk a sústreďte sa na jazdu. Pasažierov v aute požiadajte, aby s vami počas jazdy nekomunikovali.
Zdroj: Renault
Sledujte cestu: Ubezpečte sa, že dodržiavate bezpečnú vzdialenosť za autami pred vami aj za vami. Jazdite čo najviac počas denného svetla a vyhnite sa jazde v zlom počasí. Ak už musíte cestovať, použite radšej verejnú dopravu. Pokúste sa tiež jazdiť pri menšej premávke, teda vyhýbajte sa dopravnej špičke.
Voľte bezpečnejšie trasy: Snažte sa vyhnúť diaľniciam, ktoré majú nájazdy. Tiež odbočovanie doľava na diaľniciach alebo rušných cestách dokáže spôsobiť problémy. Je lepšie trochu zísť z cesty, aby ste sa vyhli náročným križovatkám a odbočkám, aj keby to malo znamenať predĺženie trasy.
Zdroj: Shutterstock
Nepodceňte únavu: Ak sa cítite unavený alebo vystresovaný, zastavte na bezpečnom mieste a oddýchnite si. Poprechádzajte sa, prípadne si na odpočívadle zdriemnite. Šoférovanie v stave, keď na tom nie ste najlepšie, môže byť nebezpečné.
Poznajte svoje lieky: Niektoré lieky spôsobujú ospalosť, resp. ovplyvňujú reakčný čas znížením pozornosti. Skontrolujte svoje lieky a ak takéto užívate, šoférovaniu sa vyhnite.
Báječná rada na záver:
Zmeňte uhol pohľadu. Našoférovali ste sa viac než dosť. Nechajte sa vyvážať. Máte na to plné právo!